Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Barokní Španělská kaple je po více než dvou letech bez lešení

Nový Jičín |

Zhruba dva roky stálo lešení kolem Španělské kaple. Důvodem byla oprava střechy, věže a fasády. Na částečné rekonstrukci barokní stavby se finančně podíleli město Nový Jičín, Moravskoslezský kraj a farnost.

Lešení se u stěn Španělské kaple objevilo na podzim roku 2020. Tehdy začala rekonstrukce střechy, která byla v havarijním stavu. Nakonec se práce na kostele Španělská kaple protáhly přes tři roky až do konce letošního listopadu.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Hlavní příčina byla v tom, že kostel měl střechu z hliníkového plechu, takže navenek se zdálo, že je to navěky, ale voda vzlínala pod ten plech a ty krovy, jak jsme zjistili dodatečně, byly ještě v horším stavu, než se myslelo.”

Oprava střechy tedy pokračovala do roku 2021 a následně se na ni podařilo navázat i dalšími dílčími pracemi.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Protože bylo možno získat více finančních prostředků, i farnost dala v tom roce dala přes jeden milion, tak jsme se rozhodli také se pustit do věže. Takže se dělaly částečně i krovy ve věži, částečně má nový vyměněný plech. Ta poslední část byla letos, dokončení fasády hlavně kolem lodě kostela.”

Zajímavostí je, že při rekonstrukci byly z krovů z nejstarší části kaple odstraněny zbytky trámů staré dokonce 300 let, což potvrdil odborný průzkum. Kaple byla postavena před 400 lety, kolem roku 1860 byla rozšířena do dnešní podoby.

Částka na její opravy od roku 2020 dosáhla zhruba 7 milionů korun. Dohromady ji daly čtyři zdroje.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Na první místě samozřejmě město, které mělo zájem, a to bylo krásné. Pokud nepodaří město tuto památku, protože to není národní kulturní památka, tam bychom byli v jiné rovině kdybychom mohli získávat peníze přes státní dotace, takže je to kulturní památku rozměru regionálního, tady bych řekl konkrétně městského. Ale potom to byl také kraj, Česko-německý fond budoucnosti, protože tu byli původně němečtí obyvatelé, a farnost.”

Opravovat je tu ale stále co, v havarijním stavu jsou obě rotundy.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Tady je práce, jak na kostele, jak se říká. Je to areál, jsou tady rotundy, jejichž statika je narušena." 

Španělská kaple se tradičně otevře na Štědrý den, odpoledne zde proběhne představení dětí a rodičů a následně sváteční mše. Lidé si opět budou moci prohlédnout unikátní pohyblivý betlém. Informace o otevření kaple během svátků jsou na webu farnosti.

V příštím roce, počátkem června, plánuje farnost otevřít Španělskou kapli a celý její areál veřejnosti v rámci Noci kostelů.

Nahlásit chybu


K tématu

Noc kostelů otevřela v kraji téměř 130 církevních objektů, v Novém Jičíně se připojily dva

5. června 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Noc kostelů otevřela v Moravskoslezském kraji téměř 130 církevních objektů. Například v Novém Jičíně mohli lidé navštívit dvě místa - katolickou Španělskou kapli a evangelickou modlitebnu.

Noc kostelů otevře Španělskou kapli a modlitebnu v Janáčkových sadech

29. května 2023 16:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínské farnosti se také letos připojí k Noci kostelů. Například římsko-katolická farnost otevře Španělskou kapli, evangelická církev připravila program ve své modlitebně v Janáčkových sadech.

Startují stavební akce, začala oprava domu na Hřbitovní a chodníku v Bludovicích

10. května 2024 12:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Začíná stavební sezona, město v dubnu zahájilo několik investičních akcí. Mezi nimi je například revitalizace bytového domu nebo oprava poslední části chodníku v Bludovicích.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Dnes 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Včera 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Včera 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Včera 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Senioři na přednášce rozplétali záludnosti sociálních sítí

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

Včera 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

19. května 2024 8:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

BEZ KOMENTÁŘE: Školní slavnost představila pestrý život nejen na zahradě

18. května 2024 14:31 | Studénka | Jan Plášil | Novojičínský expres

Letošní ročník této jarní akce škola pojmenovala trefně Život v zahradě. Lidé mohli na různých stanovištích poznávat třeba podle listů stromy nebo bylinky. Zahradní slavnost měla i charitativní podtext - konala se na podporu bývalého žáka školy, dnes šestnáctiletého Bena.

Skatepark už má své fandy, teď v květnu byl otevřen i se slávou

18. května 2024 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Skatepark u letního stadionu byl stavebně dokončen loni v listopadu, na slavnostní otevření si počkal na příznivé podmínky teď do května. Sportoviště je volně přístupné, součástí je i bikepark.

Barokní Španělská kaple je po více než dvou letech bez lešení
Vydáno 5. prosince 2022 16:34, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Zhruba dva roky stálo lešení kolem Španělské kaple. Důvodem byla oprava střechy, věže a fasády. Na částečné rekonstrukci barokní stavby se finančně podíleli město Nový Jičín, Moravskoslezský kraj a farnost.

Lešení se u stěn Španělské kaple objevilo na podzim roku 2020. Tehdy začala rekonstrukce střechy, která byla v havarijním stavu. Nakonec se práce na kostele Španělská kaple protáhly přes tři roky až do konce letošního listopadu.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Hlavní příčina byla v tom, že kostel měl střechu z hliníkového plechu, takže navenek se zdálo, že je to navěky, ale voda vzlínala pod ten plech a ty krovy, jak jsme zjistili dodatečně, byly ještě v horším stavu, než se myslelo.”

Oprava střechy tedy pokračovala do roku 2021 a následně se na ni podařilo navázat i dalšími dílčími pracemi.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Protože bylo možno získat více finančních prostředků, i farnost dala v tom roce dala přes jeden milion, tak jsme se rozhodli také se pustit do věže. Takže se dělaly částečně i krovy ve věži, částečně má nový vyměněný plech. Ta poslední část byla letos, dokončení fasády hlavně kolem lodě kostela.”

Zajímavostí je, že při rekonstrukci byly z krovů z nejstarší části kaple odstraněny zbytky trámů staré dokonce 300 let, což potvrdil odborný průzkum. Kaple byla postavena před 400 lety, kolem roku 1860 byla rozšířena do dnešní podoby.

Částka na její opravy od roku 2020 dosáhla zhruba 7 milionů korun. Dohromady ji daly čtyři zdroje.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Na první místě samozřejmě město, které mělo zájem, a to bylo krásné. Pokud nepodaří město tuto památku, protože to není národní kulturní památka, tam bychom byli v jiné rovině kdybychom mohli získávat peníze přes státní dotace, takže je to kulturní památku rozměru regionálního, tady bych řekl konkrétně městského. Ale potom to byl také kraj, Česko-německý fond budoucnosti, protože tu byli původně němečtí obyvatelé, a farnost.”

Opravovat je tu ale stále co, v havarijním stavu jsou obě rotundy.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Tady je práce, jak na kostele, jak se říká. Je to areál, jsou tady rotundy, jejichž statika je narušena." 

Španělská kaple se tradičně otevře na Štědrý den, odpoledne zde proběhne představení dětí a rodičů a následně sváteční mše. Lidé si opět budou moci prohlédnout unikátní pohyblivý betlém. Informace o otevření kaple během svátků jsou na webu farnosti.

V příštím roce, počátkem června, plánuje farnost otevřít Španělskou kapli a celý její areál veřejnosti v rámci Noci kostelů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000034663/barokni-spanelska-kaple-je-po-vice-nez-dvou-letech-bez-leseni