Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kulturní dům z přístavby hotelu nebude, špatná je statika, vadí i sloupy a malá kapacita

Kulturní dům z přístavby Hotelu Praha s největší pravděpodobností nebude. Projekt zkomplikovaly problémy se statikou budovy a také úvaha, zda je kapacita sálu pro Nový Jičín dostačující.

V Novém Jičíně vznikal kulturní dům přestavbou čtyřicet let staré přístavby Hotelu Praha. Ta v první etapě na přelomu let 2018 a 2019 dostala za 22 milionů korun zateplenou fasádu, nová okna a terasu. Následně měl projekt pokračovat rekonstrukcí interiéru. K té už ale nedošlo. V roce 2020 vznikla pracovní skupina, složená z koaličních i opozičních zastupitelů, která měla za úkol řešit úspory na tehdy téměř 70 milionovém projektu, a dva další zásadní problémy: nosné sloupy, které jsou v prostoru sálu, a dopad hluku, protože objekt s velkými okny stojí jen asi pět metrů od obytných domů. Skupina ve spolupráci s městským architektem nechala mimo jiné zpracovat i stavebně-technický průzkum objektu.

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Během toho šetření, které probíhalo přímo na místě, zjistili statický nedostatek, kdy byly narušeny podlahy a vyztužující prvky, takže ta budova je teď nebezpečná a měla by se staticky zajistit. Zjistili, že průrazy, které nejspíš vznikly při první etapě v roce 2018, kdy se dělá nová střecha, tak svody z této střechy vedou skrze díry v podlaze, které přerušily některé vyztužující prvky.”

Náklady na dokončení stavby, versus maximální možný počet lidí v objektu kolem zhruba 270 a další výše uvedené problémy vedly pracovní skupinu k tomu, že doporučila radě města záměr vybudování kulturního domu v přístavbě Hotelu Praha ukončit. 

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Všichni víme, že v hlavním sále jsou sloupy, to dohromady se stísněnými prostorami v posledním patře pro malý sál i v přízemí, zároveň s nízkou světlou výškou, která navíc nejspíš bude snížena o to konstrukční řešení, které vyřeší tu narušenou statiku, nám připadá jako dostatečný důvod pro to v podstatě ten záměr kulturního domu v této přístavbě ukončit.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Rada města formálně nerozhodla o ukončení projektu, nicméně je potřeba říci, že ten objekt pro kulturní účely není vhodný z daleko více důvodů, než jen ta statika, kterou aktuálně řešíme. Je to otázka kapacity. Objekt by podle projektové dokumentace pojal 202 hostů a 69 osob obsluhujícího personálu.”

Zastavení projektu kritizuje sociální demokracie v čele s bývalým starostou města Jaroslavem Dvořákem, za jehož éry rekonstrukce začala.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: ”Já to beru z několika hledisek, to první je politické. O tom, že z přístavby Hotelu Praha nebude kulturní dům, se začalo mluvit už před čtyřmi lety. A proinvestovalo se 23 milionů, kd na to bud emít nějakou odpovědnost.”

Radnice teď musí řešit tento problém ve dvou rovinách, tedy absenci kulturního domu a co s touto stavbou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nabízí se v tři možnosti, hledat jiné využití, druhá varianta je demolice, třetí varianta možnost prodeje případně směny za jiný objekt pro město potřebný.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Je ostuda, že Nový Jičín jako okresní město, nemá kulturní dům. My jsme od začátku vnímali ty limity té stavby. Ale každé městečko, skoro každá obec má svůj kulturní dům. Mluví se o tom, že by se stavělo třeba na zelené louce, ale myslím si, že to jsme finančně na 150 milionech. Budeme si brát další úvěr? To by město neutáhlo. A dotační výzvy na toto nejsou.”

Co se týče možného jiného využití přístavby Hotelu Praha, město vyčká na stanovisko projektanta. Mělo by ho mít do konce ledna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy