Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kulturní dům z přístavby hotelu nebude, špatná je statika, vadí i sloupy a malá kapacita

Nový Jičín |

Kulturní dům z přístavby Hotelu Praha s největší pravděpodobností nebude. Projekt zkomplikovaly problémy se statikou budovy a také úvaha, zda je kapacita sálu pro Nový Jičín dostačující.

V Novém Jičíně vznikal kulturní dům přestavbou čtyřicet let staré přístavby Hotelu Praha. Ta v první etapě na přelomu let 2018 a 2019 dostala za 22 milionů korun zateplenou fasádu, nová okna a terasu. Následně měl projekt pokračovat rekonstrukcí interiéru. K té už ale nedošlo. V roce 2020 vznikla pracovní skupina, složená z koaličních i opozičních zastupitelů, která měla za úkol řešit úspory na tehdy téměř 70 milionovém projektu, a dva další zásadní problémy: nosné sloupy, které jsou v prostoru sálu, a dopad hluku, protože objekt s velkými okny stojí jen asi pět metrů od obytných domů. Skupina ve spolupráci s městským architektem nechala mimo jiné zpracovat i stavebně-technický průzkum objektu.

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Během toho šetření, které probíhalo přímo na místě, zjistili statický nedostatek, kdy byly narušeny podlahy a vyztužující prvky, takže ta budova je teď nebezpečná a měla by se staticky zajistit. Zjistili, že průrazy, které nejspíš vznikly při první etapě v roce 2018, kdy se dělá nová střecha, tak svody z této střechy vedou skrze díry v podlaze, které přerušily některé vyztužující prvky.”

Náklady na dokončení stavby, versus maximální možný počet lidí v objektu kolem zhruba 270 a další výše uvedené problémy vedly pracovní skupinu k tomu, že doporučila radě města záměr vybudování kulturního domu v přístavbě Hotelu Praha ukončit. 

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Všichni víme, že v hlavním sále jsou sloupy, to dohromady se stísněnými prostorami v posledním patře pro malý sál i v přízemí, zároveň s nízkou světlou výškou, která navíc nejspíš bude snížena o to konstrukční řešení, které vyřeší tu narušenou statiku, nám připadá jako dostatečný důvod pro to v podstatě ten záměr kulturního domu v této přístavbě ukončit.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Rada města formálně nerozhodla o ukončení projektu, nicméně je potřeba říci, že ten objekt pro kulturní účely není vhodný z daleko více důvodů, než jen ta statika, kterou aktuálně řešíme. Je to otázka kapacity. Objekt by podle projektové dokumentace pojal 202 hostů a 69 osob obsluhujícího personálu.”

Zastavení projektu kritizuje sociální demokracie v čele s bývalým starostou města Jaroslavem Dvořákem, za jehož éry rekonstrukce začala.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: ”Já to beru z několika hledisek, to první je politické. O tom, že z přístavby Hotelu Praha nebude kulturní dům, se začalo mluvit už před čtyřmi lety. A proinvestovalo se 23 milionů, kd na to bud emít nějakou odpovědnost.”

Radnice teď musí řešit tento problém ve dvou rovinách, tedy absenci kulturního domu a co s touto stavbou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nabízí se v tři možnosti, hledat jiné využití, druhá varianta je demolice, třetí varianta možnost prodeje případně směny za jiný objekt pro město potřebný.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Je ostuda, že Nový Jičín jako okresní město, nemá kulturní dům. My jsme od začátku vnímali ty limity té stavby. Ale každé městečko, skoro každá obec má svůj kulturní dům. Mluví se o tom, že by se stavělo třeba na zelené louce, ale myslím si, že to jsme finančně na 150 milionech. Budeme si brát další úvěr? To by město neutáhlo. A dotační výzvy na toto nejsou.”

Co se týče možného jiného využití přístavby Hotelu Praha, město vyčká na stanovisko projektanta. Mělo by ho mít do konce ledna.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům, kupuje Nové Slunce

13. prosince 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.

Nové Slunce se vrátí původnímu účelu, postaveno bylo před sto lety i jako kulturní stánek

12. ledna 2024 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům a stane se jím budova Nového Slunce. Ta byla před více než sto lety postavena jako restaurace - a také právě pro účely konání kulturních a společenských akcí.

Kulturním domem města bude Nové Slunce

13. prosince 2023 15:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Záchranáři bojovali o život pacienta po pádu z výšky v Novém Jičíně

Dnes 12:29 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve čtvrtek v podvečer u kriticky zraněného muže v Novém Jičíně. Čtyřiačtyřicetiletý muž měl spadnout z okna domu. Záchranáři ho museli dvakrát oživovat a v kritickém stavu byl letecky přepraven do nemocnice.

BEZ KOMENTÁŘE: Zámek Nová Horka u Studénky zahájil sezónu

Na zámku Nová Horka u Studénky zahájili sezónu, přibyde spousta novinek a nejen pro dospělé.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Kulturní dům z přístavby hotelu nebude, špatná je statika, vadí i sloupy a malá kapacita
Vydáno 16. prosince 2022 13:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Kulturní dům z přístavby Hotelu Praha s největší pravděpodobností nebude. Projekt zkomplikovaly problémy se statikou budovy a také úvaha, zda je kapacita sálu pro Nový Jičín dostačující.

V Novém Jičíně vznikal kulturní dům přestavbou čtyřicet let staré přístavby Hotelu Praha. Ta v první etapě na přelomu let 2018 a 2019 dostala za 22 milionů korun zateplenou fasádu, nová okna a terasu. Následně měl projekt pokračovat rekonstrukcí interiéru. K té už ale nedošlo. V roce 2020 vznikla pracovní skupina, složená z koaličních i opozičních zastupitelů, která měla za úkol řešit úspory na tehdy téměř 70 milionovém projektu, a dva další zásadní problémy: nosné sloupy, které jsou v prostoru sálu, a dopad hluku, protože objekt s velkými okny stojí jen asi pět metrů od obytných domů. Skupina ve spolupráci s městským architektem nechala mimo jiné zpracovat i stavebně-technický průzkum objektu.

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Během toho šetření, které probíhalo přímo na místě, zjistili statický nedostatek, kdy byly narušeny podlahy a vyztužující prvky, takže ta budova je teď nebezpečná a měla by se staticky zajistit. Zjistili, že průrazy, které nejspíš vznikly při první etapě v roce 2018, kdy se dělá nová střecha, tak svody z této střechy vedou skrze díry v podlaze, které přerušily některé vyztužující prvky.”

Náklady na dokončení stavby, versus maximální možný počet lidí v objektu kolem zhruba 270 a další výše uvedené problémy vedly pracovní skupinu k tomu, že doporučila radě města záměr vybudování kulturního domu v přístavbě Hotelu Praha ukončit. 

Martin Gazda (TOP 09), zastupitel Nového Jičína, předseda pracovní skupiny: “Všichni víme, že v hlavním sále jsou sloupy, to dohromady se stísněnými prostorami v posledním patře pro malý sál i v přízemí, zároveň s nízkou světlou výškou, která navíc nejspíš bude snížena o to konstrukční řešení, které vyřeší tu narušenou statiku, nám připadá jako dostatečný důvod pro to v podstatě ten záměr kulturního domu v této přístavbě ukončit.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Rada města formálně nerozhodla o ukončení projektu, nicméně je potřeba říci, že ten objekt pro kulturní účely není vhodný z daleko více důvodů, než jen ta statika, kterou aktuálně řešíme. Je to otázka kapacity. Objekt by podle projektové dokumentace pojal 202 hostů a 69 osob obsluhujícího personálu.”

Zastavení projektu kritizuje sociální demokracie v čele s bývalým starostou města Jaroslavem Dvořákem, za jehož éry rekonstrukce začala.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: ”Já to beru z několika hledisek, to první je politické. O tom, že z přístavby Hotelu Praha nebude kulturní dům, se začalo mluvit už před čtyřmi lety. A proinvestovalo se 23 milionů, kd na to bud emít nějakou odpovědnost.”

Radnice teď musí řešit tento problém ve dvou rovinách, tedy absenci kulturního domu a co s touto stavbou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nabízí se v tři možnosti, hledat jiné využití, druhá varianta je demolice, třetí varianta možnost prodeje případně směny za jiný objekt pro město potřebný.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Je ostuda, že Nový Jičín jako okresní město, nemá kulturní dům. My jsme od začátku vnímali ty limity té stavby. Ale každé městečko, skoro každá obec má svůj kulturní dům. Mluví se o tom, že by se stavělo třeba na zelené louce, ale myslím si, že to jsme finančně na 150 milionech. Budeme si brát další úvěr? To by město neutáhlo. A dotační výzvy na toto nejsou.”

Co se týče možného jiného využití přístavby Hotelu Praha, město vyčká na stanovisko projektanta. Mělo by ho mít do konce ledna.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000034859/kulturni-dum-z-pristavby-hotelu-nebude-spatna-je-statika-vadi-i-sloupy-a-mala-kapacita