Jak vypadaly první písemné záznamy, čím a na co lidé psali. S tím vším seznamuje především školáky edukační program Muzea Novojičínska Od písmene ke knížce. Účastníci si mohou prohlédnout jedny z největších pokladů muzea - vzácné staré knihy.
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “A na tom základě jim ukazuje, jak se dříve psalo, jak náročná a zároveň krásná byla práce středověkého písaře. Takže vracíme se ještě mnohem dále, než jak jsou staré publikace, které jim ukazujeme.”
Děti si tu vyzkouší psaní husím brkem namočeným do duběnkového inkoustu, nebo kaligrafickým perem vykreslí středověké gotické písmo.
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jim samozřejmě vysvětlujete, že ten středověký písař se to učil mnohem delší dobu a děti to tak trošku uklidní, že když to zkouší poprvé a nepovede se jim to, že to není žádná velká hrůza.”
Napsat knihu mohlo kdysi trvat i několik let, o práci se v písařské dílně dělilo i několik lidí, což lze vidět i na různém písmu použitém v jedné knize.
Na památku si děti z muzea mohou odnést nejen svá písemná díla, ale také jednoduchý tisk s různými motivy.
žáci 4. B Základní školy Tyršova:
“Mně nejvíce zaujalo psaní perem na pergamen.”
“Jak nám ta paní ukazovala ty staré knížky.”
“Bylo to docela zajímavé.”
“Ty písmenka byly nejhorší”
“Teď jsem si zkusil psát tím husím brkem a to je taky dobré.”
“Nejvíce mě bavil asi ten tisk.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Prostřednictvím jednoduché divadelní pohádky se dětem snažíme ukázat také to, jak je těžké pro spisovatel složit příběh. My se to tedy snažíme zahrát, máme loutku prince a princezny a společně s dětmi zaimprovizujeme a sehrajeme jednoduchý příběh. Děti zabaví, ale také si někdy uvědomí, jak těžké je, aby ten příběh měl začátek, průběh a konec.”
Program Od písmene ke knížce je vhodný pro školáky prvního a druhého stupně, muzeum ovšem také zpracovalo varianty pro mateřské nebo naopak střední školy.