Des už chleba považujeme za něco běžného, co se koupí v obchodě, ovšem pro naše předky byla cesta k této nejzákladnější potravině daleko jiná. Krok za krokem si ji mohly projít děti, které v Muzeu Novojičínska navštívily vzdělávací program s názvem “Jak se peče chleba”.
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Povídáme si o tom, jaké byly práce spojené s přípravou chleba, to znamená koloběh prací nejprve na poli, potom sklizeň, a pak následná příprava té mouky, poté těsta s kváskem a potom si děti sami vyválí tu svojí chlebovou placku. Děti si také zkoušejí, jak bylo obtížné pomlít obilky na žernovu.”
Děti si v muzeu mohly prohlédnout i osahat suroviny potřebné pro pečení chleba a také různé zemědělské nářadí a další náčiní.
Upéct venku tyto placky trvalo pár minut, než se tak stalo, ochutnaly děti i předem připravený chleba, který se přece jen peče déle.
návštěvníci programu:
“Víc mi chutnala ta placka.”
“Taky mi to chutnalo.”
“Zapamatoval jsem se, jak se mouka dělala na tom kameni.”
“Mně se líbilo, jak jsme dělali placky.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Občas děti zareagují i tím, že třeba maminka peče doma chleba, tak jsou třeba i malinko zkušenější, nebo se postaví třeba i k tomu válení trošku zkušeněji, ale obvykle jsou překvapené tím, že ty zemědělské práce nezvládají stroje, tak je je tomu teď, ale že to bylo spojené třeba s dobytkem a že vesměs ten hospodář a jeho pomocnici vše museli zvládat ručně a trefit se třeba do pěkného počasí, aby jim úrodu nepokazilo.”
Vůně čerstvého chleba a chlebových placek se Žerotínským zámkem, i jeho nádvořím, linula celý týden. Edukační program navštívily desítky předškolních a školních dětí z Nového Jičína a okolí.