Věrná replika legionářského vlaku z let 1918 až 1920 křižuje železnici v České republice od roku 2015. Teď, v úterý 11. dubna, vůbec poprvé zastavila tato souprava i v Novém Jičíně. Zdejší nádraží je současně první zastávkou letošní cesty Legiovlaku, která skončí v prosinci v Poděbradech.
Jiří Veřmiřovský, průvodce Legiovlakem: “Nový Jičín je na té trase první. Máme tady 14 rekonstruovaných vagonů, které přibližují každodennost československých legií, když opanovaly Transsibiřskou magistrálu za ruské občanské války.”
Na úvod shlédnou návštěvníci krátký dokument, pak začíná prohlídka vlakové soupravy. Ta nabízí ukázku vagonu obytného, zdravotního, poštovního nebo obrněného, a dále třeba kovárnu a plošinu s polní kuchyní.
Jiří Veřmiřovský, průvodce Legiovlakem: “Každý je vybaven z jedné strany tak, jak opravdu vypadal, a z druhé strany jsou vitríny, které přibližují tu historii, a návštěvníci se mohou podívat na ty historické artefakty. Vozy jsou repliky, přes sto let staré. Nejstarší je z roku 1896 a potom plus mínus dalších pět, deset let. Vršky jsou zrekonstruované do podoby těch ruských vozů.”
Vagony Legiovlaku už si prohlédl více než než milion lidí. Další už přibývají v Novém Jičíně.
Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Legiovlak už jsme do okresu Nový Jičín dostali i před tím, už tady byl čtyřikrát, a teď je to popáté, kdy je to v Novém Jičíně. Loni byl v Odrách a ve Frenštátě, předtím byl v Kopřivnici a ve Studénce. Určitě bych každému jeho návštěvu doporučil, protože každý by měl znát historii a my bychom chtěli i tímto školám usnadnit, aby to viděly.”
žáci ZŠ Galaxie: “Mě tady zaujala ta zbrojírna, protože jsou tam třeba kulomety, pušky a tak. Je to dobrá.”
“Zaujalo mě, že třeba ten jeden kanon vystřelí i deset nábojů za minutu, když byli sehraní, a že to obsluhovalo pět lidí.”
“Mě také zaujaly ty zbraně a také třeba to, jak ti vojáci leželi dvacet v jednom vagonu, tak to muselo být pro ně náročné.”
František Knop, učitel ZŠ Galaxie: “Máme to nejen v rámci dějepisu, ale také v rámci občanské nauky, protože děti by měly znát, co se dělo v naší republice, jak vznikala, jaké jsou její základy, a také to, jak si lidé dokázali ubližovat. Já jim to říkám v těch souvislostech, co se dělo, proč se dělo a legionáři byli nesmírně důležití pro náš stát.”
Jiří Veřmiřovský, průvodce Legiovlakem: "Legiovlak je zaměřen na všechny věkové skupiny. Každý si tady něco najde, od úplně nejmenších, holky většinou baví ten sanitní vůz, kluky samozřejmě baví zbraně. Dospělí si zase připomenou jednak tu myšlenku a hlavně tady máme databázi, mohou si vyhledat svého předka, který byl u legií, vyjedeme jim k tomu spis, která jim vytiskneme.”
Celkem je v této databázi 135 tisíc jmen, k více než 18 tisícům se podařilo přiřadit minimálně jednu fotografii nebo jakékoliv podrobnější informace.
Jiří Veřmiřovský, průvodce Legiovlakem: “Například, když zadáme Nový Jičín, vyjede nám několik desítek legionářů. Můžeme vzpomenout pilota Roberta Melče, který se narodil v Loučce.”
Legiovlak bude na novojičínském nádraží stát do neděle 16. dubna. Otevřený je v pracovní dny od 8 do 18 hodin, o víkendu od 9 do 19 hodin - a pro všechny je přístupný zdarma.