Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští včelaři mají na škůdce nového pomocníka

Nový Jičín |

Novojičínští včelaři mohli letos poprvé použít na přeléčení svých včelstev nový přístroj, který zakoupili i díky dotaci města. Ošetřit své včely tak mohou i bez chemických přípravků, jen působením tepla.

Ještě v zimě provedli novojičínští včelaři kontrolu svých včelstev na výskyt kleštíka včelího, následně pak včelstva přeléčili. Letos poprvé mohli použít novinku, přístroj na likvidaci škůdců, varroa controller, který koupili i díky dotaci města Nový Jičín.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to účinné a hlavně to léčí to, co nejsme schopni léčit jinak, než chemicky, a to chceme tímto vyloučit. Aby se zbytečně necpala chemie do včel, do medu, do přírody.”

Varroa controller totiž funguje na principu ohřevu. Včelaři přístroj přivezou k úlům a dovnitř vloží najednou k ošetření asi 20 rámků zbavených včel. Zůstávají tam jen plody.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je tam topení, které je nastavené na určitou teplotu po dobu zhruba dvou hodin, a to přehřívá ten plod. Ten plod včely to ale nepoškozuje, varroa nedokáže tu teplotu zvládnout, to znamená, že varroa hyne. Larvička, která je zavíčkovaná v buňkách, přežívá. Tady toto je velice šetrná léčba k těm včelám.”

Bohužel, varroáza letos dělá včelařům hluboké vrásky na čele. Způsobila totiž přes zimu úhyn velkého množství včel.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Díky vynikajícím podmínkám pro rozvoj varroy, to je jedna věc. Druhá věc je, že i samotní včelaři někdy dělají při léčbě včel chyby. Myslí si, že rychle přeléčí a potom mají klid. Bohužel, věc je taková, že ta varroa je poměrně silná, takže když jsou vhodné podmínky pro rozvoj, tak ona v těch včelách přebývá geometrickou řadou. Bohužel, zdá se mi, že včelaři usli na vavřínech, ale nechci nikoho shazovat, protože je spousta dobrých včelařů, kteří dobře a poctivě léčí, přesto měli nálezy ve včelách. S tím prostě nenaděláte nic.”

Miroslav Škvarek dále v rozhovoru zdůraznil, že skutečně nemusí jít jen o chybu včelařů. Nemoci šíří také neléčené včely, které nežijí v úlech a usadily se třeba ve stromech nebo například pod střechami domů.

Přístroj varroa controller mohou pro ošetření svých včel využít všichni chovatelé registrovaní v novojičínské organizaci Českého svazu včelařů, pokud by byl kapacitní prostor, mohou se ozvat i dalších včelaři mimo tuto organizaci.

Nahlásit chybu


K tématu

Bruntálský student zvítězil v Dubaji na celosvětovém setkání a soutěži včelařů

2. února 2025 13:24 | Bruntál | Karel Soukop

Zcela mimořádného úspěchu dosáhl bruntálský student a také mladý včelař Honza Kopáček. V obrovské konkurenci se nominoval na celosvětové setkání a soutěž mladých včelařů do Dubaje, kde dokonce zvítězil v soutěži jednotlivců. Tento mimořádný úspěch oslavil nyní také s vedením města.

Zájemci se mohou naučit včelaření na akademii v Opavě

16. září 2025 12:51 | Opava | Andrea Holeszová

Včely jsou nejen symbolem přírody a zdravého životního prostředí, ale také zdrojem cenných produktů, které už po staletí nacházejí využití v každodenním životě lidí. V Opavě proběhne už šestý ročník Včelařské akademie, která nabízí začátečníkům možnost naučit se tomuto užitečnému oboru.

Včelařská výstava opět přilákala veřejnost na medové výrobky, ale také na vzdělávání

9. září 2025 14:21 | Karviná | Gabriela Stašová

Včelařská výstava na Střední průmyslové škole přilákala nejen nadšence včelařství a aktivit s ním spojených, ale také zájemce o med a včelí produkty.


Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

Včera 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

Vánoční přání hejtmana Moravskoslezského kraje

Včera 15:18 | Celý MS kraj | Redakce

Hejtman Josef Bělica (ANO) přeje, nejen všem obyvatelům Moravskoslezského kraje, pohodové a klidné Vánoce.

I ve vyšším věku jsou aktivní a inspirují ostatní. Ostrava ocenila seniory roku 2025

Včera 14:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Seniorkou roku se stala Milada Němčíková, město udělilo také dvě čestná uznání a ocenilo i jeden Klub seniorů roku.

Lidé bez domova usedli v Novém Jičíně k vánočnímu obědu

Včera 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Charita uspořádala už v těchto dnech vánoční oběd pro lidi bez domova. Pro své klienty připravila štědrovečerní pokrm a drobné dárky.

Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

21. prosince 2025 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.


Chlapci z havířovského dětského domova si užili návštěvu profesionálních barberů

Včera 10:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí hoši z havířovského dětského domova svěřili své vlasy profesionálním pánským kadeřníkům. Ti za nimi přijeli, aby jim udělali radost a dopřáli pocit, jaký běžně zažívají muži v jejich salonech.

Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

20. prosince 2025 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

20. prosince 2025 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

20. prosince 2025 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

20. prosince 2025 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

V dětském domově dělají radost i Krabice od bot

Včera 12:44 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Díky štědrosti dárců se podařilo předat vánoční Krabice od bot i v dětském domově v Novém Jičíně. Radost dětem udělalo rodinné centrum ve Studénce, které se k celorepublikovému projektu pravidelně připojuje.

Kachličky už nahradila nerezová vana, ta už je připravena k napuštění

Včera 6:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rekonstrukce venkovního bazénu probíhá devátý měsíc. Uvnitř areálu už je položená nerezová vana a hotova je většina staveb pro nové technologie. Dílo má být dokončeno příští rok v dubnu.

Partnerská města mohli lidé na adventním jarmarku i ochutnat

20. prosince 2025 14:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Adventní jarmark byl příležitostí také pro prezentaci zahraničních partnerských měst Nového Jičína. Po dva dny tu mohli lidé ve stánku města nakoupit jejich typické lokální produkty a výrobky.

Rodinné centrum shromáždilo přes stovku dárků, předalo je i dětskému domovu

19. prosince 2025 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Akce Krabice od bot, kterou pořádalo rodinné centrum ve Studénce, přinese radost více než stovce dětí. Díky štědrosti dárců se podařilo předat vánoční balíčky i v dětském domově v Novém Jičíně.

Programové dotace cílí i na stomatology

19. prosince 2025 9:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město rozdělí v příštím roce mezi spolky, organizace i jednotlivce více než 32 milionů korun. Tyto peníze jsou v rámci programových dotací určeny například na podporu sportu, kultury, volnočasovou nebo sociální oblast.

Novojičínští včelaři mají na škůdce nového pomocníka
Vydáno 24. dubna 2023 10:20, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Novojičínští včelaři mohli letos poprvé použít na přeléčení svých včelstev nový přístroj, který zakoupili i díky dotaci města. Ošetřit své včely tak mohou i bez chemických přípravků, jen působením tepla.

Ještě v zimě provedli novojičínští včelaři kontrolu svých včelstev na výskyt kleštíka včelího, následně pak včelstva přeléčili. Letos poprvé mohli použít novinku, přístroj na likvidaci škůdců, varroa controller, který koupili i díky dotaci města Nový Jičín.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to účinné a hlavně to léčí to, co nejsme schopni léčit jinak, než chemicky, a to chceme tímto vyloučit. Aby se zbytečně necpala chemie do včel, do medu, do přírody.”

Varroa controller totiž funguje na principu ohřevu. Včelaři přístroj přivezou k úlům a dovnitř vloží najednou k ošetření asi 20 rámků zbavených včel. Zůstávají tam jen plody.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je tam topení, které je nastavené na určitou teplotu po dobu zhruba dvou hodin, a to přehřívá ten plod. Ten plod včely to ale nepoškozuje, varroa nedokáže tu teplotu zvládnout, to znamená, že varroa hyne. Larvička, která je zavíčkovaná v buňkách, přežívá. Tady toto je velice šetrná léčba k těm včelám.”

Bohužel, varroáza letos dělá včelařům hluboké vrásky na čele. Způsobila totiž přes zimu úhyn velkého množství včel.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Díky vynikajícím podmínkám pro rozvoj varroy, to je jedna věc. Druhá věc je, že i samotní včelaři někdy dělají při léčbě včel chyby. Myslí si, že rychle přeléčí a potom mají klid. Bohužel, věc je taková, že ta varroa je poměrně silná, takže když jsou vhodné podmínky pro rozvoj, tak ona v těch včelách přebývá geometrickou řadou. Bohužel, zdá se mi, že včelaři usli na vavřínech, ale nechci nikoho shazovat, protože je spousta dobrých včelařů, kteří dobře a poctivě léčí, přesto měli nálezy ve včelách. S tím prostě nenaděláte nic.”

Miroslav Škvarek dále v rozhovoru zdůraznil, že skutečně nemusí jít jen o chybu včelařů. Nemoci šíří také neléčené včely, které nežijí v úlech a usadily se třeba ve stromech nebo například pod střechami domů.

Přístroj varroa controller mohou pro ošetření svých včel využít všichni chovatelé registrovaní v novojičínské organizaci Českého svazu včelařů, pokud by byl kapacitní prostor, mohou se ozvat i dalších včelaři mimo tuto organizaci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036857/novojicinsti-vcelari-maji-na-skudce-noveho-pomocnika