Petr Chlebec, Svět Komenského Fulnek, vedoucí pobočky: “Tady ve Fulneku je ta historie Jednoty bratrské mnohem širší, za mnou je právě dnešní muzeum Svět Komenského Fulnek, akorát, že toto muzeum je vlastně jenom kaple, která navazovala na špitál a navazovala na sbor. Ani sbor ani špitál už dneska neexistuje. My si dneska projdeme právě ten sbor, právě onen špitál, kde si ukážeme, že na tom daném místě to genius loci tam je, a vy si můžete procítit tu historii, tu minulost toho Komenského.”
účastníci prohlídky:
“Mám Fulnek rád a jsem na to moc zvedá, protože za války byl Fulnek dost vybombardovaný, tak jsem zvědavá, co nám tady ukážou.”
“Já jsem přijela z Mankovic a zajímá mě to, protože u nás byli a pocházejí odtud Moravští bratři a to jsou pokračovatelé Jana Amose Komenského.”
Účastníci prohlídky společně rozkryli počátky špitálu při kostele Všech svatých ve Fulneku, který měl být předchůdcem kaple Jednoty bratrské, a zanikl zřejmě v roce 1427, avšak špitál jej měl přežít až do 19. století. Pravděpodobný sklep špitálu se nachází v objektu dnešního Infocentra.
Petr Chlebec, Svět Komenského Fulnek, vedoucí pobočky: “Základem je ukázat místa, kolem kterých chodíme každý den, a přitom jsou stejně spjata s tím Komenským jako ten kostelík. My, když se podíváme na naše muzeum, tak o něm říkáme, že to je Národní kulturní památka, že je to unikát, ale je to vlastně klasická gotická kaple, a jediné, co je na tom unikátní, že tudy prošel ten Komenský.”
Následně putování pokračovalo k místu, kde stával Bratrský dům, dnes je tam Hotel Zlatý kříž, a končilo u zmizelého kostela Zvěstování Panny Marie na dnešní Palackého ulici.