Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští, kteří nejen létali v jednotkách britského Královského letectva

Nový Jičín |

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy v Návštěvnickém centru. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Novojičínský rodák generálmajor Jaroslav Hlaďo byl za 2. světové války velitelem československého stíhacího křídla britského Královského letectva. Loni v červnu byl jmenován čestným občanem Nového Jičína, což inicioval učitel zdejšího gymnázia Petr Horák.

Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Na konci června tady do Nového Jičína zavítali příbuzní generálmajora Jaroslava Hlaďa, konkrétně jeho manželka, dcera a vnuk. Při té příležitosti, kdy si přebírali čestné občanství města, jsme zabředli diskuzi o možnosti uspořádání výstavy, věnované převážně osobnosti nového čestného občana Nového Jičína.”

Letošní rok se k tomu hodí o to více, že si připomínáme 110. výročí Hlaďova narození, což připadá přesně na 8. května. Proto byla v Návštěvnickém centru 8. května zahájena výstava s názvem Ne mnozí, ale mnoho.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Generál Hlaďo je osobnost, která je spjata s Novým Jičíně, zejména v období dětství a dospívání. Do nového Jičína se rád vracel i později. Byl jeden z předních nebo nejznámějších představitelů československé národnosti, který působil v britském Královském letectvu. Byl to letec, který nalétal nejvíce operačních hodin ze všech československých pilotů a tím se zařadil mezi TOP příslušníky britského Královského letectva. Byl v čele československých pilotů, když přelétávali po skončení války do Československa.”

V éře socialismu se Jaroslavu Hlaďovi podařilo nějakou dobu zůstat v armádě, nicméně později ho osud západního letce dostihl, jeho působení v armádě bylo ukončeno. Pracoval například jako průvodce v Praze nebo hlídač v autokempinku. Zemřel v 76 letech v lednu 1990. Před koncem života ještě stihl Nový Jičín navštívit. In Memoriam získal hodnost generálmajora.

Výstava ovšem připomíná i další příslušníky ve službách britského Královského letectva, kteří mají spojitost s Novým Jičínem, narodili se tu nebo nějaký čas žili.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Vzpomeňme jména jako Adam Pilát, Josef Vavřík, občan židovského původu Kurt Vilém Bermann, jsou tu i další Josef Kudělka původem z Hodslavic nebo Alois Matýsek, který se v Novém Jičíně narodil a po válce zůstal ve Velké Británii.”

Celkem se podařilo shromáždit 43 jmen mužů, kteří v RAF soužili nejen jako letci, ale také například jako radisti, navigátoři, střelci nebo mechanici.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Výstavu jsem se snažili koncipovat tak, aby nebyla jen panelová, ale podle možností návštěvníkům prezentovat také dobové artefakty nebo věci, které se zachovaly po těch příslušnících britského Královského letectva.”
Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Od Adama Piláta se nám třeba dostalo uniformy originální, potom jsou to třeba různá vyznamenání od Josefa Vavříka nebo Josefa Kudělky.”

Nechybí samozřejmě nejvyšší vyznamenání Jaroslava Hlaďa.

Tato výstava má šestici autorů, a podílely se na ni i další organizace, například Letecké muzeum Suchdol nad Odrou, které zapůjčilo trosky letadel sestřelených na Novojičínsku. V Návštěvnickém centru bude výstava k vidění do 28. června.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava připomíná generála Hlaďa a další Novojičínské ve službách RAF

9. května 2023 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy, která byla otevřena v Novém Jičíně. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Vydejte se na Staré poště vzhůru do oblak

11. září 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně je zvykem, že k tématu městských slavností vzniká také speciální výstava pořádaná na Staré poště. Letos je to tedy prezentace zdejších osobností, které se prosadily ve vzduchu.

Novým Jičínem rezonoval 17. listopad 1989 i 1939, do konce měsíce připomíná tyto události výstava

20. listopadu 2023 12:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí Sametové revoluce si připomněl Nový Jičín setkáním na Nádvoří Václava Havla. Lidé také vzpomínali i na události 17. listopadu 1939, a to výstavou ve vestibulu radnice.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále ve městě

Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Novojičínští, kteří nejen létali v jednotkách britského Královského letectva
Vydáno 9. května 2023 13:20, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy v Návštěvnickém centru. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Novojičínský rodák generálmajor Jaroslav Hlaďo byl za 2. světové války velitelem československého stíhacího křídla britského Královského letectva. Loni v červnu byl jmenován čestným občanem Nového Jičína, což inicioval učitel zdejšího gymnázia Petr Horák.

Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Na konci června tady do Nového Jičína zavítali příbuzní generálmajora Jaroslava Hlaďa, konkrétně jeho manželka, dcera a vnuk. Při té příležitosti, kdy si přebírali čestné občanství města, jsme zabředli diskuzi o možnosti uspořádání výstavy, věnované převážně osobnosti nového čestného občana Nového Jičína.”

Letošní rok se k tomu hodí o to více, že si připomínáme 110. výročí Hlaďova narození, což připadá přesně na 8. května. Proto byla v Návštěvnickém centru 8. května zahájena výstava s názvem Ne mnozí, ale mnoho.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Generál Hlaďo je osobnost, která je spjata s Novým Jičíně, zejména v období dětství a dospívání. Do nového Jičína se rád vracel i později. Byl jeden z předních nebo nejznámějších představitelů československé národnosti, který působil v britském Královském letectvu. Byl to letec, který nalétal nejvíce operačních hodin ze všech československých pilotů a tím se zařadil mezi TOP příslušníky britského Královského letectva. Byl v čele československých pilotů, když přelétávali po skončení války do Československa.”

V éře socialismu se Jaroslavu Hlaďovi podařilo nějakou dobu zůstat v armádě, nicméně později ho osud západního letce dostihl, jeho působení v armádě bylo ukončeno. Pracoval například jako průvodce v Praze nebo hlídač v autokempinku. Zemřel v 76 letech v lednu 1990. Před koncem života ještě stihl Nový Jičín navštívit. In Memoriam získal hodnost generálmajora.

Výstava ovšem připomíná i další příslušníky ve službách britského Královského letectva, kteří mají spojitost s Novým Jičínem, narodili se tu nebo nějaký čas žili.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Vzpomeňme jména jako Adam Pilát, Josef Vavřík, občan židovského původu Kurt Vilém Bermann, jsou tu i další Josef Kudělka původem z Hodslavic nebo Alois Matýsek, který se v Novém Jičíně narodil a po válce zůstal ve Velké Británii.”

Celkem se podařilo shromáždit 43 jmen mužů, kteří v RAF soužili nejen jako letci, ale také například jako radisti, navigátoři, střelci nebo mechanici.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Výstavu jsem se snažili koncipovat tak, aby nebyla jen panelová, ale podle možností návštěvníkům prezentovat také dobové artefakty nebo věci, které se zachovaly po těch příslušnících britského Královského letectva.”
Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Od Adama Piláta se nám třeba dostalo uniformy originální, potom jsou to třeba různá vyznamenání od Josefa Vavříka nebo Josefa Kudělky.”

Nechybí samozřejmě nejvyšší vyznamenání Jaroslava Hlaďa.

Tato výstava má šestici autorů, a podílely se na ni i další organizace, například Letecké muzeum Suchdol nad Odrou, které zapůjčilo trosky letadel sestřelených na Novojičínsku. V Návštěvnickém centru bude výstava k vidění do 28. června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000037116/novojicinsti-kteri-nejen-letali-v-jednotkach-britskeho-kralovskeho-letectva