Novojičínský rodák generálmajor Jaroslav Hlaďo byl za 2. světové války velitelem československého stíhacího křídla britského Královského letectva. Loni v červnu byl jmenován čestným občanem Nového Jičína, což inicioval učitel zdejšího gymnázia Petr Horák.
Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Na konci června tady do Nového Jičína zavítali příbuzní generálmajora Jaroslava Hlaďa, konkrétně jeho manželka, dcera a vnuk. Při té příležitosti, kdy si přebírali čestné občanství města, jsme zabředli diskuzi o možnosti uspořádání výstavy, věnované převážně osobnosti nového čestného občana Nového Jičína.”
Letošní rok se k tomu hodí o to více, že si připomínáme 110. výročí Hlaďova narození, což připadá přesně na 8. května. Proto byla v Návštěvnickém centru 8. května zahájena výstava s názvem Ne mnozí, ale mnoho.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Generál Hlaďo je osobnost, která je spjata s Novým Jičíně, zejména v období dětství a dospívání. Do nového Jičína se rád vracel i později. Byl jeden z předních nebo nejznámějších představitelů československé národnosti, který působil v britském Královském letectvu. Byl to letec, který nalétal nejvíce operačních hodin ze všech československých pilotů a tím se zařadil mezi TOP příslušníky britského Královského letectva. Byl v čele československých pilotů, když přelétávali po skončení války do Československa.”
V éře socialismu se Jaroslavu Hlaďovi podařilo nějakou dobu zůstat v armádě, nicméně později ho osud západního letce dostihl, jeho působení v armádě bylo ukončeno. Pracoval například jako průvodce v Praze nebo hlídač v autokempinku. Zemřel v 76 letech v lednu 1990. Před koncem života ještě stihl Nový Jičín navštívit. In Memoriam získal hodnost generálmajora.
Výstava ovšem připomíná i další příslušníky ve službách britského Královského letectva, kteří mají spojitost s Novým Jičínem, narodili se tu nebo nějaký čas žili.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Vzpomeňme jména jako Adam Pilát, Josef Vavřík, občan židovského původu Kurt Vilém Bermann, jsou tu i další Josef Kudělka původem z Hodslavic nebo Alois Matýsek, který se v Novém Jičíně narodil a po válce zůstal ve Velké Británii.”
Celkem se podařilo shromáždit 43 jmen mužů, kteří v RAF soužili nejen jako letci, ale také například jako radisti, navigátoři, střelci nebo mechanici.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně, spoluautor výstavy: “Výstavu jsem se snažili koncipovat tak, aby nebyla jen panelová, ale podle možností návštěvníkům prezentovat také dobové artefakty nebo věci, které se zachovaly po těch příslušnících britského Královského letectva.”
Petr Horák, Gymnázium Nový Jičín, spoluautor výstavy: “Od Adama Piláta se nám třeba dostalo uniformy originální, potom jsou to třeba různá vyznamenání od Josefa Vavříka nebo Josefa Kudělky.”
Nechybí samozřejmě nejvyšší vyznamenání Jaroslava Hlaďa.
Tato výstava má šestici autorů, a podílely se na ni i další organizace, například Letecké muzeum Suchdol nad Odrou, které zapůjčilo trosky letadel sestřelených na Novojičínsku. V Návštěvnickém centru bude výstava k vidění do 28. června.