Projekt Zelené město opět letos v létě umožní studentům vydělat si nějaké peníze. Brigáda bude rozdělena na sedm týdenních turnusů. První začne 10. července, poslední skončí 25. srpna.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to velmi tradiční akce, ještě já jako student asi před dvaceti lety jsem se jí účastnil. V Novém Jičíně funguje v podstatě od konce devadesátých let, když to ještě financoval Philip Morris, společnost, která tady sídlila v Tabačce, která už dneska také nestojí. Poté, co Philip Morris odešel, tak to začalo financovat město. Letos na brigády vynakládá 250 tisíc korun, tím pádem dáme studentům šanci si přivydělat peníze. Možná to bude hlavně zajímavé pro studenty mladší 18ti let, protože ti starší 18ti let mají větší šanci si najít práci třeba v kavárnách a podobně.”
V rámci městské brigády mohou studenti pracovat jeden nebo maximálně dva turnusy. Pracovní doba bude šestihodinová a odměna činí 104 koruny na hodinu.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “V podstatě ty práce jsou každý rok stejné, nejvíce se studenti uplatní při pletí, vypomáhají ve veřejné zeleni, při uklízení, zametání, při rajonovém čištění na komunikacích i při údržbě dětských hřišť. Bývají tam nějaké nátěry, pomáhají i na hřbitově, tam kde je potřeba, kde je nějaké pletí nebo úklid po stříhání keřů. Takže takové pomocné práce.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Předpokládáme, že kromě přivýdělku to bude mít i ten přínos, že mladí lidé získají jakýsi vztah k tomu městu, tím že pro něj něco udělají, a také zjistí, co námahy stojí zvelebit nějakou část města. A možná jsem si vzpomněl na ještě jeden důvod, proč to děláme, a to je ten, že technické služby opravdu ocení tu pomoc, protože přes léto je té práce v zeleni a případně v údržbě komunikací více, takže i pro město, potažmo pro technické služby je to jakýsi přínos.”
Brigáda, která je placena z rozpočtu města, je tedy prioritně pro studenty s bydlištěm v Novém Jičíně, v případě malého zájmu se do ní budou moci zapojit i ti mimo novojičínští. Pokud bude naopak přetlak přihlášek, budou se brigádníci losovat.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Zatím to vychází na deset až jedenáct lidí každý týden. Když se zadaří, tak jich může být až sedmdesát, ale pokud studenti preferovat dva termíny, bude to kolem čtyřiceti nebo pětačtyřiceti studentů.”
Zájemci mohou přihlášky podávat do 18. května. Všechny informace jsou na webu města.