Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve městě byl odhalen Kámen zmizelých, připomíná Otto Holzera

Nový Jičín |

V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.

Na ulici Msgr. Šrámka byl umístěn první Kámen zmizelých v Novém Jičíně. Mosazná kostka vsazená do chodníku připomíná osudy lidí, zpravidla židovského původu, kteří byli nacisty deportováni a poté většinou zavražděni v koncentračních táborech.

Akce se uskutečnila z podnětu Pavla Svobody, bývalého učitele zdejšího gymnázia a známého atleta, jehož děda Otto Holzer byl v Novém Jičíně spoluzakladatelem několika tělovýchovných spolků. Zahynul v roce 1944 v Osvětimi. Kámen zmizelých s jeho jménem byl uložen v místě, kde stával dům, ve kterém žil.

Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Tak jsem si říkal, že pro svého dědu, kterého jsem vlastně nepoznal, ale maminka o něm vždycky mluvila hrozně pěkně, to byl tatínek od moji maminky, takže jsem si říkal, něco pro něj musím udělat, protože nemá nikde hrob.” 
Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Na internetu jsem zjistil, že to existuje v Německu pod názvem Stolpersteine, což je projekt umělce Guntera Demniga a ve volném překladu to znamená kameny, o které se zakopává. Takže jsem zjišťoval na židovských obcích, jaké jsou možnosti, a pak jsem kontaktoval radnici, protože to musí schválit obec, město, kde je kámen umístěn.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve jsem si nechali od archivu zpracovat nějakou rešerši, abychom získali podrobnější informace o panu Holzerovi a potvrdilo se to, co pan Svoboda popisoval, a tím pádem nic nestála v cestě tomu, abychom dali zelenou vytvoření tohoto pietního místo. Pan Svoboda si zaplatil vyrobení té dlaždice a město zajistilo umístění dlaždice do chodníku.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem nesmírně rád jako představitel tohoto města, že i Nový Jičín vstoupil do té dlouhé řady evropských měst, kde jsou tyto kameny umístěny. Nejbližší kámen je v Příboře a ve Valašském Meziříčí, a zjistil jsem, že těch kamenů už je zhruba kolem 80 tisíc rozeseto po celé Evropě.”

Otto Holzer přišel do Nového Jičína z Čech v roce 1908 a ihned se zapojil do různých tělovýchovných organizací, například do Dělnické tělocvičné jednoty, která měla i různé divadelní a hudební odbory.

Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Takže trošku byl mým vzorem, takto na dálku, i když jsem ho neznal. On byl žid, i když vlastně se zřekl náboženství, aby si mohl vzít babičku, která byla katolička. Nemohli mít svatbu v kostele, tak se zřekli oba svého náboženství, a měli v roce 1914 asi jednu z prvních svateb pouze na úřadě. A to už moje maminka byla světě, když oni měli svatbu. Pak žili velmi pěkným životem, on byl obchodním zástupcem firmy ESKA, která měla nedaleko sídlo, byla to židovská firma. V roce 1938 byla arizovaná, musel se přestěhovat do Brna, kde v roce 1942 dostal děda transportní lístek do Terezína.”

Podařilo se ještě zjistit, že v říjnu 1944 byl Otto Holzer odvlečen do Osvětimi, a odtud už se nevrátil, s největší pravděpodobností zahynul jako většina v plynové komoře.

V Novém Jičíně žilo před druhou světovou válkou asi 300 lidí židovského původu, po válce údajně už jen osm.







Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům, kupuje Nové Slunce

13. prosince 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.

Nový Jičín utratí miliardu, počítá s opravou venkovního bazénu

15. prosince 2023 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Kulturním domem města bude Nové Slunce

13. prosince 2023 15:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Festival v zahradě Nového Slunce připomněl hodnoty svobody a demokracie

19. listopadu 2024 11:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.

Děti s lampiony vyrazily za svatým Martinem a Zimní královnou

19. listopadu 2024 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénkou prošel Svatomartinský lampionový průvod. Děti rozsvítily město a na konci procházky, která se konala přesně 11. listopadu, je čekala i kupa sněhu.

Skončila oprava hřiště za Komenského školami, i tady bude sportovat veřejnost

18. listopadu 2024 13:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Skončila revitalizace hřiště u Komenského ulice. Sloužit bude dvěma základním školám, zároveň bude otevřeno i pro sportovní kluby a veřejnost. Vzhledem k roční době ale pravděpodobně až od jara příštího roku.

Demokracie je křehká, připomněl Novojičínský festival svobody

18. listopadu 2024 12:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.

Hostující školáci zkoumali oko v odborných učebnách "staré" Komenské

17. listopadu 2024 9:38 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Projektový den pro žáky z malotřídních škol z okolních obcí připravila Základní škola Komenského 68. Dětem ukázala možnosti odborných učeben. Při pokusech zkoumaly oko, jak to lidské, tak třeba to související s hustotou.

Ve městě byl odhalen Kámen zmizelých, připomíná Otto Holzera
Vydáno 14. září 2023 11:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.

Na ulici Msgr. Šrámka byl umístěn první Kámen zmizelých v Novém Jičíně. Mosazná kostka vsazená do chodníku připomíná osudy lidí, zpravidla židovského původu, kteří byli nacisty deportováni a poté většinou zavražděni v koncentračních táborech.

Akce se uskutečnila z podnětu Pavla Svobody, bývalého učitele zdejšího gymnázia a známého atleta, jehož děda Otto Holzer byl v Novém Jičíně spoluzakladatelem několika tělovýchovných spolků. Zahynul v roce 1944 v Osvětimi. Kámen zmizelých s jeho jménem byl uložen v místě, kde stával dům, ve kterém žil.

Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Tak jsem si říkal, že pro svého dědu, kterého jsem vlastně nepoznal, ale maminka o něm vždycky mluvila hrozně pěkně, to byl tatínek od moji maminky, takže jsem si říkal, něco pro něj musím udělat, protože nemá nikde hrob.” 
Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Na internetu jsem zjistil, že to existuje v Německu pod názvem Stolpersteine, což je projekt umělce Guntera Demniga a ve volném překladu to znamená kameny, o které se zakopává. Takže jsem zjišťoval na židovských obcích, jaké jsou možnosti, a pak jsem kontaktoval radnici, protože to musí schválit obec, město, kde je kámen umístěn.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve jsem si nechali od archivu zpracovat nějakou rešerši, abychom získali podrobnější informace o panu Holzerovi a potvrdilo se to, co pan Svoboda popisoval, a tím pádem nic nestála v cestě tomu, abychom dali zelenou vytvoření tohoto pietního místo. Pan Svoboda si zaplatil vyrobení té dlaždice a město zajistilo umístění dlaždice do chodníku.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem nesmírně rád jako představitel tohoto města, že i Nový Jičín vstoupil do té dlouhé řady evropských měst, kde jsou tyto kameny umístěny. Nejbližší kámen je v Příboře a ve Valašském Meziříčí, a zjistil jsem, že těch kamenů už je zhruba kolem 80 tisíc rozeseto po celé Evropě.”

Otto Holzer přišel do Nového Jičína z Čech v roce 1908 a ihned se zapojil do různých tělovýchovných organizací, například do Dělnické tělocvičné jednoty, která měla i různé divadelní a hudební odbory.

Pavel Svoboda, vnuk Otto Holzera: “Takže trošku byl mým vzorem, takto na dálku, i když jsem ho neznal. On byl žid, i když vlastně se zřekl náboženství, aby si mohl vzít babičku, která byla katolička. Nemohli mít svatbu v kostele, tak se zřekli oba svého náboženství, a měli v roce 1914 asi jednu z prvních svateb pouze na úřadě. A to už moje maminka byla světě, když oni měli svatbu. Pak žili velmi pěkným životem, on byl obchodním zástupcem firmy ESKA, která měla nedaleko sídlo, byla to židovská firma. V roce 1938 byla arizovaná, musel se přestěhovat do Brna, kde v roce 1942 dostal děda transportní lístek do Terezína.”

Podařilo se ještě zjistit, že v říjnu 1944 byl Otto Holzer odvlečen do Osvětimi, a odtud už se nevrátil, s největší pravděpodobností zahynul jako většina v plynové komoře.

V Novém Jičíně žilo před druhou světovou válkou asi 300 lidí židovského původu, po válce údajně už jen osm.







Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039120/ve-meste-byl-odhalen-kamen-zmizelych-pripomina-otto-holzera