Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Okresní soud otevřel budovu a školáci ji okamžitě obsadili

Nový Jičín |

Okresní soud v Novém Jičíně umožnil školákům a studentům lépe pochopit fungování a význam justice. Uspořádal dny otevřených dveří. Zájem o návštěvu této instituce byl obrovský.

Průchod bezpečnostním rámem a kontrola obsahu batohů - stejně jako kdokoliv jiný, kdo vstoupí do soudní budovy, museli touto prověrkou projít i žáci osmého ročníku Základní školy Jubilejní, kteří se jako mnoho dalších školních skupin přihlásili na dny otevřených dveří této instituce v Novém Jičíně.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Jedním z úkolů justice je prevence a my se snažíme tímto programem, který zkoušíme, začali jsme letos, já tady pracuji třicet let a ještě se tu nikdy nic takového nedělo, tak se snažíme, aby ti studenti zjistili, že soud je přátelská instituce, a zároveň se snažíme, aby se pokud možno vyvarovali jednání, které by je před ten soud přivedlo, ať už uzavíráním nějakých nevýhodných smluv nebo jednáním z mladické nerozvážnosti.”

Vedení okresního soudu oslovilo novojičínské základní a střední škola a zájem zcela předčil očekávání, původně plánovali jeden den otevřených dveří 12. října, už 19. ale soudní budovu otevřeli školákům znovu. Jejich exkurze probíhá za plného provozu soudu a je potřeba vše sladit tak, aby byla zajištěna i spolupráce policie, justiční stráže a vězeňské služby.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Studenti vidí, jaká tady máme bezpečnostní opatření, dostane se jim poučení, jak se u soudu chovat, jakým způsobem se soudem komunikovat. Prohlédnout si i prostory, které nejsou standardně veřejnosti přístupné, to znamená vidí i cely, vidí, jakým způsobem jsou odsouzeni nebo obžalovaní k soudu přiváděni a odváděni, jaké prostředky používá vězeňská služba, jaké policie. Dostane se jim poučení, jak se chovat v jednací síni.”
žáci 8.B, Základní škola Jubilejní:
“Bylo to hodně zajímavé, jak nám pane soudce vše popsal.”
“Bylo to občas trošku drsné, asi jsem se poučil, že je lepší být hodný.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Někteří žáci, kteří zavítali na den otevřených dveří, už mají 15 let, ti zbylí brzy této důležité věkové hranice dosáhnou. Z tohoto důvodu je také seznamujeme s trestní odpovědností, aby věděli, že už nastává od 15 let. Žáky upozorňujeme, že už od 15 let mohou skončit ve vězení pro mladistvé.”

Jak už zaznělo, zájem škol o exkurze v justiční budově je obrovský, okresní soud proto letos plánuje ještě další tři termíny a se dny otevřených dveří bude pokračovat i v příštím roce.



Nahlásit chybu


K tématu

Noc práva otevřela veřejnosti i novojičínskou soudní budovu

10. března 2025 11:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Okresní soud v Novém Jičíně se v rámci Noci práva otevřel veřejnosti. Ta má za cíl přiblížit lidem fungování justice, aby se soudu nebáli, a také je informovat o tom, jak se nestát obětí trestného činu.

Soudní budova byla plná, lákaly zvídavost a informace

13. března 2025 7:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Okresní soud v Novém Jičíně se v rámci Noci práva otevřel veřejnosti. Ta má za cíl přiblížit lidem fungování justice, aby se soudu nebáli, a také je informovat o tom, jak se nestát obětí trestného činu.

Novojičínská praktická škola vzdělává děti se specifickými vadami 40 let

17. prosince 2025 10:38 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Den otevřených dveří spojený s vánoční výstavou připomněl kulaté výročí založení Praktické školy a odborného učiliště v Novém Jičíně. Dětem se speciálními vzdělávacími potřebami se věnuje čtyřicet let.


Na Svinovských mostech v Ostravě se srazily dvě tramvaje, řidičku vyprošťovali

V pondělí před půl pátou ráno se v Ostravě na zastávce Svinov,mosty srazily dvě tramvaje. Jeden vůz naboural zezadu do druhého. Dva lidé utrpěli zranění. Řidičku museli vyprostit hasiči.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Včera 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Dieselové auto nahradilo elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě je nově stoprocentně bezemisní

16. ledna 2026 10:19 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

Včera 20:19, vydáno včera 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

Včera 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Těrlicko zažilo další ročník zimních her, novinkou byl snowtubing a hokejbalový turnaj pro děti

Včera 11:30 | Těrlicko | Michal Slonina

Těrlicko zažilo v sobotu 17. ledna další oblíbené zimní hry. Akce získává v obci stále větší popularitu.

Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

17. ledna 2026 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

17. ledna 2026 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

17. ledna 2026 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

BEZ KOMENTÁŘE: Obřadní síň ve Studénce se stává zámeckou komnatou se vším všudy

17. ledna 2026 12:28 | Studénka | Jan Plášil

Zachovat historický charakter zámku a zároveň jeho interiéry přizpůsobit současnému využití. To je úkol, který město, jako jeho vlastník, realizuje už několik let. Práce pokračují i letos. Velkou proměnu je vidět v místnosti, které slouží jako obřadní síň.

Obřadní síň se stává skutečnou zámeckou komnatou

16. ledna 2026 12:15 | Studénka | Petra Dorazilová

Město i letos pokračuje v postupné rekonstrukci zámku, aby této historické památce navrátilo důstojnou podobu. Opravy probíhají po etapách s ohledem na finanční možnosti rozpočtu.

V rodinném centru je útulný cvičební sál, po renovaci má i zrcadlovou stěnu

16. ledna 2026 11:26 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična rodinného centra je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Město hledá osobnosti, navrhnout je můžete i vy. Čas je do konce ledna

16. ledna 2026 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín chystá vyhlášení osobností města za rok 2025. Nominovat adepty z různých oblastí působnosti, například, kultury, sportu nebo i podnikatelské sféry, může veřejnost do konce ledna.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

16. ledna 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

První letošní novojičínské děti jsou hned dvě. Pro rodiče jsou to už druhá dvojčata

15. ledna 2026 9:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

Okresní soud otevřel budovu a školáci ji okamžitě obsadili
Vydáno 24. října 2023 7:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Okresní soud v Novém Jičíně umožnil školákům a studentům lépe pochopit fungování a význam justice. Uspořádal dny otevřených dveří. Zájem o návštěvu této instituce byl obrovský.

Průchod bezpečnostním rámem a kontrola obsahu batohů - stejně jako kdokoliv jiný, kdo vstoupí do soudní budovy, museli touto prověrkou projít i žáci osmého ročníku Základní školy Jubilejní, kteří se jako mnoho dalších školních skupin přihlásili na dny otevřených dveří této instituce v Novém Jičíně.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Jedním z úkolů justice je prevence a my se snažíme tímto programem, který zkoušíme, začali jsme letos, já tady pracuji třicet let a ještě se tu nikdy nic takového nedělo, tak se snažíme, aby ti studenti zjistili, že soud je přátelská instituce, a zároveň se snažíme, aby se pokud možno vyvarovali jednání, které by je před ten soud přivedlo, ať už uzavíráním nějakých nevýhodných smluv nebo jednáním z mladické nerozvážnosti.”

Vedení okresního soudu oslovilo novojičínské základní a střední škola a zájem zcela předčil očekávání, původně plánovali jeden den otevřených dveří 12. října, už 19. ale soudní budovu otevřeli školákům znovu. Jejich exkurze probíhá za plného provozu soudu a je potřeba vše sladit tak, aby byla zajištěna i spolupráce policie, justiční stráže a vězeňské služby.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Studenti vidí, jaká tady máme bezpečnostní opatření, dostane se jim poučení, jak se u soudu chovat, jakým způsobem se soudem komunikovat. Prohlédnout si i prostory, které nejsou standardně veřejnosti přístupné, to znamená vidí i cely, vidí, jakým způsobem jsou odsouzeni nebo obžalovaní k soudu přiváděni a odváděni, jaké prostředky používá vězeňská služba, jaké policie. Dostane se jim poučení, jak se chovat v jednací síni.”
žáci 8.B, Základní škola Jubilejní:
“Bylo to hodně zajímavé, jak nám pane soudce vše popsal.”
“Bylo to občas trošku drsné, asi jsem se poučil, že je lepší být hodný.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Někteří žáci, kteří zavítali na den otevřených dveří, už mají 15 let, ti zbylí brzy této důležité věkové hranice dosáhnou. Z tohoto důvodu je také seznamujeme s trestní odpovědností, aby věděli, že už nastává od 15 let. Žáky upozorňujeme, že už od 15 let mohou skončit ve vězení pro mladistvé.”

Jak už zaznělo, zájem škol o exkurze v justiční budově je obrovský, okresní soud proto letos plánuje ještě další tři termíny a se dny otevřených dveří bude pokračovat i v příštím roce.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039749/okresni-soud-otevrel-budovu-a-skolaci-ji-okamzite-obsadili