Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vznik Československa “adoptovali” novojičínští skauti

Nový Jičín |

105. výročí vzniku československého státu připomněla vzpomínková akce na Masarykově náměstí. Setkání proběhlo před bustou prvního prezidenta i za účasti skautů, kteří na téma státního svátku připravili geocachingovou hru.

Novojičínští oslavili Den vzniku samostatného Československa před bustou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Čestnou stráž u ní drželi místní skauti.

Vzpomínkový akt proběhl za účasti skautů z obou novojičínských středisek Dvojka a Pagoda, protože právě skauti jsou se vznikem republiky úzce spjati. Ve skautském kroji byl přítomen i jeden z novojičínských místostarostů, který je současně vedoucím střediska Pagoda.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína, vedoucí střediska Pagoda: “Důvody, proč se místní skauti ujali tohoto výročí jsou dva. Jedním je, že oficiálně se vznikem Československa mohl i legálně působit tehdejší spolek Junák český skaut, a jednak, že toto výročí a vznik Československa je spojen i s takzvanou skautskou poštou. Skauti vykonávali kurýrní službu a známka, která byla se vznikem Československa spjata, tak je jednak první československou známkou a jednak první skautskou známkou na světě.”
Alena Ondřejová, středisko Pagoda Nový Jičín: “Skauti při vyhlášení republiky zajišťovali takzvanou skautskou poštu, roznášeli všechny úřední zásilky v Praze, protože v té době se toto nedalo svěřit jen tak někomu, protože byla spousta lidí, kteří nebyli pro publiku, takže skauti byli vybráni jako důvěryhodní.”

V té souvislosti připravili skauti i hru “Ve službách republiky”, ve stylu šifer a geocachingu, kterou bylo možné hrát do 25. do 29. října. Stačilo si z plakátu ve vitríně radnice na mobil načíst QR kód, který je přenesl na webovou stránku hry.

Alena Ondřejová, středisko Pagoda Nový Jičín: “Celé se to odehrává v centru města, takže si projdou takový okruh a splní několik úkolů, které jsou hodně postaveny na T. G. Masarykovi, protože hodnoty, které reprezentuje, jsou hodně spjaté s těmi skautskými.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Dnešní připomínková akce byla v režii skautů, za což jsem moc rádi. Snažíme se zapojovat ty spolky a organizace do takových akcí, hlavně i školy, aby i děti a mladí věděli, co se tehdy dělo, jak to bylo. A jak jinak to dát líp najevo, než když se do toho ti mladí zapojí.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se na podnět novojičínských aktivnějších občanů domluvili s různými spoky, organizacemi a například i farností, že se budou podílet na organizaci připomínek některých významných výročí a svátků. Slibujeme si od toho, že to bude pestřejší, že přinesou nové nápady a také, že k tomu přilákají své známé, kamarády, členy těch organizací tak,a by se těch akcí zúčastnilo i více lidí.”

Podobně jako teď skauti, se dalšího státního svátku, 17. listopadu, ujme Masarykovo demokratické hnutí spolu s Gymnáziem Nový Jičín, výročí úmrtí Václava Havla, což připadá na 18. prosince, proběhne i v režii Základní školy Komenského 66.

Nahlásit chybu


K tématu

Státního svátku se v Novém Jičíně ujali skauti, připravili geocachingovou hru

27. října 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

105. výročí vzniku československého státu připomněla vzpomínková akce na Masarykově náměstí. Setkání proběhlo před bustou prvního prezidenta i za účasti skautů, kteří na téma státního svátku připravili geocachingovou hru.

Nový Jičín rozhodl o prodeji 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v průmyslové zóně

14. června 2023 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pozemky v novojičínské průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do městské pokladny poputuje více než 120 milionů korun.

Dětské centrum bylo průkopníkem speciálního školství, i těžce postiženým dětem pomáhá už 30 let

14. června 2023 17:05 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Speciální základní a mateřská škola v Novém Jičíně oslavila 30 let existence. Původní název tohoto zařízení byl Dětské centrum, a na počátku devadesátých let bylo průkopníkem školství pro těžce handicapované děti.


Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Nový Jičín schválil finanční podporu klubům, spolkům a sociálním organizacím na rok 2025

Jedním z nosných témat červnové schůze novojičínských zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

Nový parkovací dům u nemocnice je dokončen. Řidičům nabídne 465 parkovacích míst

Dnes máme velmi dobrou zprávu pro řidiče. V Ostravě byl dokončen parkovací dům u městské nemocnice, který nabízí téměř 500 parkovacích míst a to nejen pacientům, ale i rezidentům z okolí či návštěvníkům města.

Stonava zažila večer plný smíchu s režisérem Zdeňkem Troškou

Včera 16:35 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Sál Domu PZKO ve Stonavě opět praskal ve švech. Do Stonavy totiž zavítal známý režisér Zdeněk Troška. Jeho pořad plný nejen zajímavých historek z natáčení sklidil u diváků velký aplaus.

Pokoje zámku Nová Horka provoněly stovky květin, dominují omamné lilie

V zámku Nová Horka vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

Absolventi výtvarného oboru vystavují své závěrečné práce na baště

Výstavní prostory na baště představují absolventské práce žáků výtvarného oboru základní umělecké školy. Sešlo se tu dvacet autorů, mnoho různých technik a témata, kterým dominuje příroda.

Hlavní je udělat cokoliv a situaci neignorovat, radí novojičínským školákům budoucí zdravotnice

První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům novojičínských základních škol snaží vštípit studentky oboru praktická sestra. Kurzy pro děti pořádá jejich Mendelova střední škola řadu let

Dětské hřiště ve Studénce, budované postupně u sportovního centra, bude i místem pro kulturu

11. června 2024 10:18 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra ve Studénce. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Začala poslední “kachličková” sezona venkovního bazénu

10. června 2024 16:01 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Venkovní bazén, starý padesát let, zahájil v červnu poslední sezonu s koupací vanou ještě v původní kachličkové podobě. V září začne jeho rekonstrukce za zhruba 80 milionů korun.

Zámek Nová Horka u Studénky opět zachvátila Květománie

10. června 2024 12:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

V zámku Nová Horka u Studénky vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

Školáci z Galaxie se předvedli jako hvězdy cirkusové manéže

10. června 2024 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Školáci z Galaxie zazářili jako hvězdy cirkusové manéže. Předvedli se jako akrobati, žongléři nebo klauni. Týdenní projekt připravený ve spolupráci s cirkusem Happy kids vyústil ve vystoupení pro veřejnost.

Vznik Československa “adoptovali” novojičínští skauti
Vydáno 28. října 2023 8:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
105. výročí vzniku československého státu připomněla vzpomínková akce na Masarykově náměstí. Setkání proběhlo před bustou prvního prezidenta i za účasti skautů, kteří na téma státního svátku připravili geocachingovou hru.

Novojičínští oslavili Den vzniku samostatného Československa před bustou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Čestnou stráž u ní drželi místní skauti.

Vzpomínkový akt proběhl za účasti skautů z obou novojičínských středisek Dvojka a Pagoda, protože právě skauti jsou se vznikem republiky úzce spjati. Ve skautském kroji byl přítomen i jeden z novojičínských místostarostů, který je současně vedoucím střediska Pagoda.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína, vedoucí střediska Pagoda: “Důvody, proč se místní skauti ujali tohoto výročí jsou dva. Jedním je, že oficiálně se vznikem Československa mohl i legálně působit tehdejší spolek Junák český skaut, a jednak, že toto výročí a vznik Československa je spojen i s takzvanou skautskou poštou. Skauti vykonávali kurýrní službu a známka, která byla se vznikem Československa spjata, tak je jednak první československou známkou a jednak první skautskou známkou na světě.”
Alena Ondřejová, středisko Pagoda Nový Jičín: “Skauti při vyhlášení republiky zajišťovali takzvanou skautskou poštu, roznášeli všechny úřední zásilky v Praze, protože v té době se toto nedalo svěřit jen tak někomu, protože byla spousta lidí, kteří nebyli pro publiku, takže skauti byli vybráni jako důvěryhodní.”

V té souvislosti připravili skauti i hru “Ve službách republiky”, ve stylu šifer a geocachingu, kterou bylo možné hrát do 25. do 29. října. Stačilo si z plakátu ve vitríně radnice na mobil načíst QR kód, který je přenesl na webovou stránku hry.

Alena Ondřejová, středisko Pagoda Nový Jičín: “Celé se to odehrává v centru města, takže si projdou takový okruh a splní několik úkolů, které jsou hodně postaveny na T. G. Masarykovi, protože hodnoty, které reprezentuje, jsou hodně spjaté s těmi skautskými.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Dnešní připomínková akce byla v režii skautů, za což jsem moc rádi. Snažíme se zapojovat ty spolky a organizace do takových akcí, hlavně i školy, aby i děti a mladí věděli, co se tehdy dělo, jak to bylo. A jak jinak to dát líp najevo, než když se do toho ti mladí zapojí.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se na podnět novojičínských aktivnějších občanů domluvili s různými spoky, organizacemi a například i farností, že se budou podílet na organizaci připomínek některých významných výročí a svátků. Slibujeme si od toho, že to bude pestřejší, že přinesou nové nápady a také, že k tomu přilákají své známé, kamarády, členy těch organizací tak,a by se těch akcí zúčastnilo i více lidí.”

Podobně jako teď skauti, se dalšího státního svátku, 17. listopadu, ujme Masarykovo demokratické hnutí spolu s Gymnáziem Nový Jičín, výročí úmrtí Václava Havla, což připadá na 18. prosince, proběhne i v režii Základní školy Komenského 66.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000039812/vznik-ceskoslovenska-adoptovali-novojicinsti-skauti