Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvalita sociálních služeb je závislá i na dobrovolnících, patří jim velký dík

Nový Jičín |

Mezinárodní den dobrovolníků je připomínán 5. prosince, a nezapomněli na něj ani v Novém Jičíně. Zástupci města spolu se sociálními organizacemi poděkovali dobrovolníkům během společenského setkání.

Dobrovolníky lze v Novém Jičíně najít na mnoha místech, nezištně věnují svůj čas lidem v domovech pro seniory, v zařízeních pro lidi s handicapy, v azylovém domě, a také dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. 55 z nich, kteří se dobrovolnictví věnují už více let, se na jedno odpoledne sešlo na slavnostním poděkování, to pro ně připravilo město a zástupci sociálních organizací.

Gabriela Lhotská, Slezská diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Já bych chtěla poděkovat všem dobrovolníkům, že v dnešní době, která je tak uspěchaná, si najdou čas, aby svůj vlastní čas dali někomu jinému. Naši dobrovolníci nám pomáhají ve službách denního stacionáře, chráněného bydlení, sociálně terapeutických dílen a chodí tam třeba s pejskem na canisterapii, nebo tvořit, povídat si s klientem, na procházky.”
Markéta Brožová, Charita Nový Jičín: “My máme tři takové oblasti, kde uplatňujeme naše dobrovolníky. Největší dobrovolnickou skupinou jsou samozřejmě naši tříkráloví koledníci, a těm podkujeme v kině. Pak máme dobrovolnice, které se angažují v těžší a pravidelné dobrovolnické práci, a to je charitní šatník, a potom máme dobrovolníky, kteří se angažují v charitním klubu Hnízdo, což je dobrovolnické seskupení mladých lidí, kteří se snaží organizovat přednášky, vzdělávací kurzy a společenské akce.”

Asi osm let je dobrovolnicí v charitním šatníku Marie Bezděková.

Marie Bezděková, dobrovolnice Charity Nový Jičín: “Mám radost, že mohu někomu jinému pomoci. Pracovala jsem v domově důchodců a když jsem skončila, udělala jsem si čas a chodím pomáhat do charitního šatníku.”
Petr Kaňák, dobrovolník Slezské diakonie: ”Mně to dělá radost a klientem taky, protože jim chodím hrát na kytaru a zpíváme.”

Zhruba třicítku dobrovolníků má v Novém Jičíně dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: “Začali jsme před 11 lety v Novém Jičíně v Domově Duha. Pak se to rozšiřovalo, ve spolupráci se sociálním odborem navštěvující dobrovolníci děti v rodinách, kde mají problémy nejen s výchovou, ale také s volným časem, takže jim pomáhají naplňovat volnočasové aktivity a stávají se jim kamarády, a to je to, co pomáhají těm dětem začleňovat se do toho běžného života. Dále máme také dobrovolníky v domácnostech u seniorů.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín by se nemohlo chlubit kvalitou svých sociálních služeb bez těchto lidí, protože to jsou ti lidé, kteří věnují svůj čas, to nejcennější, co člověk má, pro dobro těch druhých. A za to jim patří velké poděkování.”

Všichni zástupci sociálních organizací se na slavnostním setkání shodli na tom, že dobrovolníků není nikdy dost a noví zájemci mohou jejich řady rozšířit kdykoliv.

Nahlásit chybu


K tématu

Město poděkovalo výjimečným lidem, jsou nadstandardem sociálních služeb

1. prosince 2025 16:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice poděkovala desítkám dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají těm, jež to potřebují. Působí v místních organizacích Charity, ADRY, Slezské diakonie a spolku stomiků ILCO Novojičínska.

Festival Sweetsen fest bude letos na šesti pódiích

9. června 2025 13:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět chystá na další ročník oblíbeného festivalu Sweetsen fest. Unikátní kulturní projekt, který propojuje hudbu s charitou a letos se odehraje už na šesti scénách. Vstupné se neplatí, ale návštěvníci mohou podpořit vybrané dobročinné organizace.

ADRABěh měl ve Frýdku-Místku velký úspěch a podpořil dobrovolnictví

26. května 2025 13:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnický běh ADRA přilákal do Faunaparku ve Frýdku-Místku téměř sto účastníků. Ve městě se letos běželo pod heslem „Osamělost není radost“. Cílem bylo nejen rozhýbat tělo, ale hlavně podpořit dobrovolnictví a boj proti samotě seniorů, nemocných i lidí se zdravotním postižením.


Frýdlantské mosty jsou částečně průjezdné. Stavebníci otevřeli směr na Porubu

Dnes jistě potěšíme řidiče aut, kteří jezdí z centra Ostravy. Od pátku je částečně zprůjezdněn směr do Poruby na Frýdlantských mostech, což velmi uleví objízdným trasám a ubude kolon. Rekonstrukce náměstí Republiky má ale velké zpoždění.

V Ostravě vzniká centrum umělé inteligence pro firmy i veřejnou správu

Dnes 9:13 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava se stává jedním z evropských center umělé inteligence. Slavnostně tam odstartoval projekt Czech AI Factory, který propojí superpočítačové technologie, expertní podporu i výzkum. Cílem je pomoci firmám, startupům i veřejné správě s využitím umělé inteligence v praxi.

Lidé v MSK loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu. Nejlepší města převzala ocenění

Dnes 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

Senior Expres v Ostravě-Jihu má nového provozovatele

Dnes 10:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Porodní sál vítkovické nemocnice prošel kompletní rekonstrukcí. Novinkou je rodinný apartmán

Porodnice Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích má nové moderní zázemí. Rekonstrukcí prošel porodní sál, který rodičkám nabídne více komfortu i soukromí. Novinkou je rodinný apartmán.

Středisko pro rodinu a dítě se připojilo k Týdnu rané péče

Dnes 10:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovské sociální služby prostřednictvím střediska pro rodinu a dítě se i letos připojily do celorepublikového Týdne rané péče. Osvětová akce měla veřejnosti přiblížit pomoc rodinám s dětmi se zdravotním znevýhodněním.

Cvičení v novojičínském amfiteátru simulovalo útok na hudebním festivalu

Včera 12:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V amfiteátru Skalky v Novém Jičíně se uskutečnilo celokrajské taktické cvičení policie, hasičů a zdravotníků. Podle scénáře simulovaného zásahu se v areálu konal hudební festival, během kterého lidi napadlo několik ozbrojených útočníků.

Pro cyklistu zraněného při srážce s autem přiletěl vrtulník, na místě ale nepřistál

Včera 17:41, vydáno včera 17:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Kroužení záchranářského vrtulníku nad centrem Havířova ve čtvrtek odpoledne nevěstilo nic dobrého. Zdravotníci tam spěchali ke zraněnému cyklistovi.

Pitnou vodu musí kvůli suchu na Lysou horu dovážet cisterny

Včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dlouhodobé sucho se nedostatkem vody projevilo také na vrcholu Lysé hory. Pitnou vodu tam musely začít dovážet cisterny. Nedostačující vrt by měl v dohledné době doplnit nový zdroj vody v jiné lokalitě.

Policie oslovuje studenty. V Karviné pro ně uspořádala fyzické testy na nečisto

Včera 19:53 | Karviná | Anna Břenková

Karvinští studenti dostali jedinečnou šanci udělat si fyzické testy k policii nanečisto, ale s plnou platností. Pro mnohé z nich to může být první krok k budoucí kariéře v uniformě.

Tóny pro Jáchyma lidé vyslyšeli

Dnes 10:16 | Studénka | Petra Dorazilová

Otevření nového charitního Domu sv. Jáchyma podpořil benefiční koncert. Konal se v zaplněném sále Dělnického domu. Výtěžek z něj pomůže dofinancovat vybavení domova.

Zážitkový Branný den připomněl výročí konce války

Dnes 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Kamenném divadle. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely i různé adrenalinové disciplíny.

Chtěl splatit dluhy filmovými penězi. Muž z Nového Jičína podvedl své známé

Dnes 9:39 | Nový Jičín | Anna Břenková

Dvě ženy z Novojičínska věřily, že pomáhají známému, místo peněz jim ale v rukou zůstaly jen bezcenné papíry. Podvodník jim podstrčil filmové rekvizity, se kterými se marně pokoušely uspět v bance i ve směnárně. Teď mu hrozí osm let ve vězení.

Studénecký swap pomohl lidem obohatit zahrádky

Dnes 9:25 | Studénka | Petra Dorazilová

Rodinné centrum ve Studénce uspořádalo zahradní swap. Lidé měnili sazeničky zeleniny, bylinek i kvetoucích rostlin. Akce se konala v rámci května měsíce rodin.

Část chodníků na hřbitově potáhne nový asfalt

Dnes 8:27 | Studénka | Petra Dorazilová

Město začalo s opravou několika menších úseků komunikací v oblasti Studénky 1. Zpevnilo povrchy dvou vedlejších cest a další stavební práce teď probíhají v areálu hřbitova.

Domov sv. Anny už má svého Jáchyma

Včera 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita Studénka může začít rozšiřovat sociální péči. Slavnostně otevřen byl nový Dům svatého Jáchyma, který nabízí osmnáct lůžek pro seniory a další čtyři pro odlehčovací službu.

Kvalita sociálních služeb je závislá i na dobrovolnících, patří jim velký dík
Vydáno 11. prosince 2023 16:34, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Mezinárodní den dobrovolníků je připomínán 5. prosince, a nezapomněli na něj ani v Novém Jičíně. Zástupci města spolu se sociálními organizacemi poděkovali dobrovolníkům během společenského setkání.

Dobrovolníky lze v Novém Jičíně najít na mnoha místech, nezištně věnují svůj čas lidem v domovech pro seniory, v zařízeních pro lidi s handicapy, v azylovém domě, a také dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. 55 z nich, kteří se dobrovolnictví věnují už více let, se na jedno odpoledne sešlo na slavnostním poděkování, to pro ně připravilo město a zástupci sociálních organizací.

Gabriela Lhotská, Slezská diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Já bych chtěla poděkovat všem dobrovolníkům, že v dnešní době, která je tak uspěchaná, si najdou čas, aby svůj vlastní čas dali někomu jinému. Naši dobrovolníci nám pomáhají ve službách denního stacionáře, chráněného bydlení, sociálně terapeutických dílen a chodí tam třeba s pejskem na canisterapii, nebo tvořit, povídat si s klientem, na procházky.”
Markéta Brožová, Charita Nový Jičín: “My máme tři takové oblasti, kde uplatňujeme naše dobrovolníky. Největší dobrovolnickou skupinou jsou samozřejmě naši tříkráloví koledníci, a těm podkujeme v kině. Pak máme dobrovolnice, které se angažují v těžší a pravidelné dobrovolnické práci, a to je charitní šatník, a potom máme dobrovolníky, kteří se angažují v charitním klubu Hnízdo, což je dobrovolnické seskupení mladých lidí, kteří se snaží organizovat přednášky, vzdělávací kurzy a společenské akce.”

Asi osm let je dobrovolnicí v charitním šatníku Marie Bezděková.

Marie Bezděková, dobrovolnice Charity Nový Jičín: “Mám radost, že mohu někomu jinému pomoci. Pracovala jsem v domově důchodců a když jsem skončila, udělala jsem si čas a chodím pomáhat do charitního šatníku.”
Petr Kaňák, dobrovolník Slezské diakonie: ”Mně to dělá radost a klientem taky, protože jim chodím hrát na kytaru a zpíváme.”

Zhruba třicítku dobrovolníků má v Novém Jičíně dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: “Začali jsme před 11 lety v Novém Jičíně v Domově Duha. Pak se to rozšiřovalo, ve spolupráci se sociálním odborem navštěvující dobrovolníci děti v rodinách, kde mají problémy nejen s výchovou, ale také s volným časem, takže jim pomáhají naplňovat volnočasové aktivity a stávají se jim kamarády, a to je to, co pomáhají těm dětem začleňovat se do toho běžného života. Dále máme také dobrovolníky v domácnostech u seniorů.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín by se nemohlo chlubit kvalitou svých sociálních služeb bez těchto lidí, protože to jsou ti lidé, kteří věnují svůj čas, to nejcennější, co člověk má, pro dobro těch druhých. A za to jim patří velké poděkování.”

Všichni zástupci sociálních organizací se na slavnostním setkání shodli na tom, že dobrovolníků není nikdy dost a noví zájemci mohou jejich řady rozšířit kdykoliv.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000040534/kvalita-socialnich-sluzeb-je-zavisla-i-na-dobrovolnicich-patri-jim-velky-dik