Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mohou předložit nápady za půl milionu, vyhraje jen jeden

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Město vyhlásilo 7. ročník participativního rozpočtu, který přináší několik změn. Zvýšila se částka, kterou je možné proinvestovat, a to na půl milionu korun. Vítězný nápad ale bude jen jeden.

Projekty pro Nový Jičín, pod tímto názvem vyhlásila radnice už sedmý ročník participativního rozpočtu. Lidé tedy opět mohou předkládat návrhy na vylepšení svého okolí. Letošní ročník ale provází několik podstatných novinek.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po několika letech přistupujeme k poměrně velkým změnám v organizaci participativního rozpočtu. Ta asi nejviditelnější se týká celkové částky, která je na něj přidělena, stoupla na 500 tisíc korun. Celková částka byla dříve 400 tisíc, ale maximální výše na jeden projekt byla těch dvě stě. Zároveň ovšem došlo k omezení, a to v tom smyslu, že vyhrát může pouze jeden projekt.”

Dosud tedy obvykle řešilo město dva vítězné projekty. Letos bude vítěz jeden a vejít se musí do půl milionu korun. Navýšení částky schválili radní na doporučení Komise Zdravého města Nový Jičín.

Dále se posunul termín pro předkládání projektů. Dříve to bylo v lednu a únoru, nyní od 1. března do konce dubna. Předkladatelé také musí sehnat 30 podpisů svých podporovatelů, předtím to bylo dvacet.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Formulář bude ke stažení na stránkách města nebo v tištěné podobě u mě v kanceláři. Před vlastním podáním projektu doporučujeme překladatelům svůj projekt prezentovat přímo u mě v kanceláři na odboru strategického plánování a rozvoje města, kancelář číslo 112. Konzultace je dobrá, protože pozemek, kde chce předkladatel něco změnit nebo postavit, musí být v majetku města. Dalším úskalím bývalá sestavení kalkulace projektu.”

Odevzdané projekty pak zkontrolují dotčené odbory města. V červnu je budou předkladatelé prezentovat na veřejném projednání Komise Zdravého města a Místní agendy 21 a následně o těch postupujících do veřejného hlasování rozhodne rada města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “K samotnému hlasování dojde na podzim, během října. A do rozpočtu na ten následující rok už budou zařazeny konkrétní finance na ten daný projekt, který pak bude realizován.”
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Předkladateli mohou být osoby starší patnácti let nebo zástupci místních spolků.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Díky tomu, že lidé během těch let, co existuje participativní rozpočet, tak navrhuji nějaké věci, tak už mnoho míst ve městě byla obohaceno. Velmi oblíbená je například knihobudka s posezením ve Smetanových sadech, dále nová houpačka mezi Kojetínem a Straníkem, je to taková houpačka s výhledem, nebo taky oblíbený projekt Na Svinec, v rámci kterého si lidé mohou počítat počet výstupů na vrchol Svince a mnoho dalších projektů.”

Posledním realizovaným nápadem z roku 2023 bylo Rodinné hřiště na Lamberku.

Nahlásit chybu


K tématu

Vyhlídku z Kojetína zatraktivnila houpačka z participativního rozpočtu

12. června 2023 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na vyhlídkovém místě v Kojetíně stojí nová houpačka. Myšlenka, umístit ji na některé z atraktivních míst Nového Jičína, vzešla z participativního rozpočtu. Najít vhodnou lokalitu trvalo dva roky.

Novojičíňáci hlasovali v participativním rozpočtu pro lavičky a rodinné hřiště

4. července 2023 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.

Z Projektů pro Nový Jičín zaujalo hřiště na Lamberku a lavičky ve vilách

10. července 2023 16:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního ročníku participativního rozpočtu. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.


Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

11. dubna 2024 13:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále v Novém Jičíně

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště

V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Přijímačky na Sjednocení připravili tak, jako by to bylo doopravdy

11. dubna 2024 12:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Na základní škole Sjednocení si mohli deváťáci vyzkoušet, jak to bude za pár dní vypadat během přijímacích zkoušek. Škola jim přijímací řízení nasimulovala nejen připravenými testy, ale i celým organizačním postupem.

Lidé mohou předložit nápady za půl milionu, vyhraje jen jeden
Vydáno 26. února 2024 14:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město vyhlásilo 7. ročník participativního rozpočtu, který přináší několik změn. Zvýšila se částka, kterou je možné proinvestovat, a to na půl milionu korun. Vítězný nápad ale bude jen jeden.

Projekty pro Nový Jičín, pod tímto názvem vyhlásila radnice už sedmý ročník participativního rozpočtu. Lidé tedy opět mohou předkládat návrhy na vylepšení svého okolí. Letošní ročník ale provází několik podstatných novinek.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po několika letech přistupujeme k poměrně velkým změnám v organizaci participativního rozpočtu. Ta asi nejviditelnější se týká celkové částky, která je na něj přidělena, stoupla na 500 tisíc korun. Celková částka byla dříve 400 tisíc, ale maximální výše na jeden projekt byla těch dvě stě. Zároveň ovšem došlo k omezení, a to v tom smyslu, že vyhrát může pouze jeden projekt.”

Dosud tedy obvykle řešilo město dva vítězné projekty. Letos bude vítěz jeden a vejít se musí do půl milionu korun. Navýšení částky schválili radní na doporučení Komise Zdravého města Nový Jičín.

Dále se posunul termín pro předkládání projektů. Dříve to bylo v lednu a únoru, nyní od 1. března do konce dubna. Předkladatelé také musí sehnat 30 podpisů svých podporovatelů, předtím to bylo dvacet.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Formulář bude ke stažení na stránkách města nebo v tištěné podobě u mě v kanceláři. Před vlastním podáním projektu doporučujeme překladatelům svůj projekt prezentovat přímo u mě v kanceláři na odboru strategického plánování a rozvoje města, kancelář číslo 112. Konzultace je dobrá, protože pozemek, kde chce předkladatel něco změnit nebo postavit, musí být v majetku města. Dalším úskalím bývalá sestavení kalkulace projektu.”

Odevzdané projekty pak zkontrolují dotčené odbory města. V červnu je budou předkladatelé prezentovat na veřejném projednání Komise Zdravého města a Místní agendy 21 a následně o těch postupujících do veřejného hlasování rozhodne rada města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “K samotnému hlasování dojde na podzim, během října. A do rozpočtu na ten následující rok už budou zařazeny konkrétní finance na ten daný projekt, který pak bude realizován.”
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Předkladateli mohou být osoby starší patnácti let nebo zástupci místních spolků.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Díky tomu, že lidé během těch let, co existuje participativní rozpočet, tak navrhuji nějaké věci, tak už mnoho míst ve městě byla obohaceno. Velmi oblíbená je například knihobudka s posezením ve Smetanových sadech, dále nová houpačka mezi Kojetínem a Straníkem, je to taková houpačka s výhledem, nebo taky oblíbený projekt Na Svinec, v rámci kterého si lidé mohou počítat počet výstupů na vrchol Svince a mnoho dalších projektů.”

Posledním realizovaným nápadem z roku 2023 bylo Rodinné hřiště na Lamberku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000041724/lide-mohou-predlozit-napady-za-pul-milionu-vyhraje-jen-jeden