Sberbank, u které mělo město uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank bankovní licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, 3. dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město mělo u této banky zřízeny od dubna roku 2020 dva účty – běžný a spořící. Sberbank byla ještě na počátku roku 2022, před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, v seznamu deseti nejsilnějších a nejstabilnějších bank na českém trhu. A o tom svědčí i její současná likvidita. Radnice bude usilovat o vyplacení zbývajících finančních prostředků, a to včetně útoku”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek v rámci částečného rozvrhu insolvenčního řízení. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku. Ten důvod, proč k tomu dochází takto dvoufázově je, že jednak běží ještě spory o pravost a výši pohledávek dalších věřitelů, a jednak se dále rozprodává majetek banky. Zmínil bych ještě rozložení té naší pohledávky, vloženo bylo 100 milionů korun, což byla ta jistina, a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky.”
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. Můžou se dál realizovat i pozastavené nebo í zastavené projekty. Není pravda, jak říká vedení města, že finanční situace města je úplně dobrá. Právě s těmi sta miliony, co byly ve Sberbank, tak si muselo město vzít úvěr 100 milionů, ten je prakticky utracený, a pak je padesátimilionový kontokorentní, který ještě není utracený. V té analýze odborníka pana inženýra Tesaře, kterou si město nechal udělat o střednědobém výhledu, jsme měli známku B mínus hospodaření města, takže to není úplně dobré. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, za prvé, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí. To znamená, zda je ten, protože víme konkrétně, kdo ty peníze vložil bezvědomí rady, zda se na tom bude nějak podílet, na tom splácení městu, a hlavně aby už se to nestalo, jaká opatření byla přijata.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných, a nikdy město nemuselo využít žádný úvěr.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V letošním rozpočtu již s těmito prostředky počítáme, jsou zapojeny, takže nejsou to nové prostředky, že bychom vytvářeli nebo plánovali a připravovali nové investiční akce. Je potřeba říci a vyvrátit mýty, které šíří někteří představitelé opozičních politických stran. Město Nový Jičín nečerpalo v rámci těch dvou let, kdy byly tyto finanční prostředky zablokovaný, kontokorentní úvěr, který byl schválen jako jistota v rámci cash flow města ve výši 50 milionů korun a v podstatě nebude čerpán ani nyní, kdy do června letošního roku máme možnost zahájit čerpání, aby se ten kontokorentní úvěr aktivoval.”
Podle Václava Dobrozemského, po dobu dvou let blokace zhruba 100 milionů korun ve Sberbank, nezpůsobila tato situace ochromení provozu města, určitá opatření se týkala posunu některých projektů.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Můžeme říci, že město bylo a je finančně stabilní, což dokládá jednak rating, který obdržel písmeno A, a jednak aktuální stav finančních prostředků na bankovních účtech, který je začátkem dubna ve výši 213 milionů korun. Jsou to finanční prostředky průběžné, čili přicházejí platby, ať už daňových příjmů nebo nedaňových příjmů, což jsou například nájmy, pokuty i další zdroje příjmů, ale samozřejmě i odchozí platby v podobě plateb fakturu, ať už za běžné nebo investiční výdaje.”
Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.