Šest stříbrných vagonů, ve kterých se během zhruba 100 minut odehrává skutečný příběh o drogové závislosti. Do Nového Jičína přijel po tříleté pauze Revolution train. Tento preventivní program byl prioritně určen dětem ze druhého stupně základních škol.
Jiří Tyl, provozní manažer Revolution train: “Děti si projdou film, který je natočený podle skutečných událostí, ty se staly před více než 20 lety. Ve vlaku si děti projdou celkem čtyřmi kinosály, kdy za každým plátnem se ukrývá interaktivní místnost, kde s dětmi vedeme interakci a diskuze na dané téma, které viděly zrovna v tom filmu. Dám příklad, když viděly, jak mladá partička popíjí na baru, tak se zvedne plátno a za plátnem je bar, kde diskutujeme o alkoholu a nikotinu. Takhle prochází tím příběhem, až se dozví, jak to dopadlo. Na závěr komunikujeme s dětmi, co by udělaly jinak, jak se mají případně v životě rozhodnout a podobně.”
Cílem programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníky a primárně je od užívání drog odradit. Revolution train křižuje republiku osm let, poprvé přijel do Nového Jičína v roce 2017.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “My jsme zvažovali, jestli tento protidrogový vlak vůbec objednat. Probrali jsme to se všemi řediteli základních škol a jejich preventisty a všichni se shodli na tom, že tenhle výukový program je dobrý, a že by rádi, kdyby se ho žáci mohli zúčastnit. Určitě, někdo s tím může mít problémy, může říct, jestli to je vhodné, nebo jestli existují nějaké vhodnější varianty výuky protidrogové prevence, ale nikdo nám nic jiného nebo lepšího nenabídl.”
Jiří Tyl, provozní manažer Revolution train: “Mnohokrát cítíme, že na konci, když vyjdou z vlaku, tak je to emočně zasáhlo, přemýšlí nad tím, a je vlastně náš cíl.”
žáci ZŠ Dlouhá, Nový Jičín:
“Že by se ty drogy neměly brát, člověk by to neměl ani zkoušet, aby se do toho později neostal.”
“Ty drogy jsou fakt špatné.”
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Zpětnou vazbu máme samozřejmě po vyhodnocení těch dotazníků od dětí, od pedagogů, ale ke mně se dostalo hodně zpětných vazeb od rodičů dětí. Rodiče mi říkali, že jsou strašně rádi, že ten den, kdy děti navštívili tady ten vlak, tak si večer s ním o tom povídali, povídali o tom filmu, povídali o tom, jaké jsou ty nástrahy, povídali jim, jak by oni to řešili a jak by reagovali, a to je asi smysl toho celého projektu.”
Preventivní program v protidrogovém vlaku absolvovalo během jednoho dne na 500 novojičínských školáků sedmých až devátých ročníků, odpoledne mohla zdarma vstoupit i veřejnost. Za Revolution train zaplatilo město 148 tisíc korun.