Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům je sice prázdný, ale jeho upravené výlohy zlepšují vnímání veřejného prostoru

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Nově naaranžované výlohy se obejvily v městském domě na ulicí 28. října, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „Atraktivní Nový Jičín”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Projekt Atraktivní Nový Jičín odráží snahu radnice pečovat o historické a architektonické hodnoty města. K prioritám patří i lepší vnímání a využívání veřejného prostoru. Jedním z konkrétních kroků je nyní úprava výloh městského domu na ulici 28. října, který je několik let prázdný.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Ulice 28. října je jednou z hlavních tepen městské památkové rezervace, proto i tento nebytový prostor s těmito výlohami si zasloužil tuto modernizaci. Zhruba před rokem jsme se nechali inspirovat manuálem označování provozoven a reklamy, takzvaný Atraktivní Nový Jičín, který má za úkol vhodně kultivovat veřejný prostor. Proto jsme oslovili Střední odbornou školu Educa, aby se tento projekt stal i studentským projektem. Historickou linku dodal Radek Polách, který vhodně zakomponoval vývoj zbožíznalectví a obchodu v Novém Jičíně, která má dlouholetou tradici.”

Realizátorem projektu Atraktivní Nový Jičín a designérem výloh je Petr Čaník, který spolupracuje i na jednotné vizuální identity města zaváděné od roku 2021.

Petr Čaník, realizátor projektu: “Tady tomu projektu říkáme Atraktivní výlohy, který navazuje na projekt Atraktivní Nový Jičín, kdy jsme se společně s městským architektem Martinem Maternou snažili podchytit a kultivovat ten veřejný prostor v centru Nového Jičína. A chtěli jsme na to navázat dalšími projekty a toto je jeden z nich.”

Do projektu se například zapojil i výrobce klobouků Tonak a prosklený prostor v jedné z tematických částí zve i do expozic Návštěvnického centra.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Tváří Návštěvnického centra se stal Kloboučník Prokop, který je součástí interaktivní hry v expozici klobouků, a pro tyto účely jsme nechali zhotovit makety Kloboučníka Prokopa generála Laudona, které mají návštěvníci možnost vidět ve zdejší výloze na ulici 28. října.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten dům samotný se dlouhodobě nedaří pronajmout, využívá ho pouze občasně Návštěvnické centrum, které zde pořádá vinný a bleší trh, a tak jsem si řekli, že alespoň ty výlohy, které jsou překrásné, protože je to historický dům, tak by bylo pěkné je využít pro prezentaci města. A občané v těch výlohách najdou jednak upozornění na některé historické památky města, například je tam popis toho, jak bude vypadat zpřístupnění kostelní věže, které se chystá na příští rok, a potom taky je to využito na prezentaci jednak novojičínských podnikatelů, podnikání a také historie trhů v Novém Jičíně.”

Představení regionálních podnikatelů ve výloze se bude zhruba po půlroce měnit.

Tento dům se podle realizátorů záměru může stát i inspirací, jak by výloha mohla vypadat, a že to není nic složitého.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V souvislost s prezentací podnikatelů mohu také zmínit, že Nový Jičín, společně s Kopřivnicí chystá workshop na podporu začínajících podnikatelů, který zasáhne nejen dospělé, kteří chtějí podnikat, ale bude také na středních školách. Měl by vzniknout také podnikatelský klub, kde se ti podnikatelé budou moci scházet. Něco podobného pod názvem “Podnikni to” už v Novém Jičíně proběhlo, ale nebyli jsme s tím úplně spokojeni, takže jsme se dohodli spolu s Kopřivnicí, že to uděláme trošku ve větším a profesionálněji.

Společný projekt na podporu začínajících podnikatelů bude zahájen letos na podzim.

Nahlásit chybu


K tématu

Atraktivními výlohami bojuje Nový Jičín proti vizuálnímu smogu

Nově naaranžované výlohy se objevily v městském domě v centru Nového Jičína, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „atraktivní město”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Na separačním dvoře ocenil ministr Petr Hladík Reuse centrum

15. srpna 2023 16:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík. Prohlédl si Lesopark Skalky a Kamenné divadlo, zajímal se o to, jak město řeší nakládání s odpady. Na separačním dvoře ocenil Reuse centrum.

Návštěvu ministra životního prostředí využil Nový Jičín k diskuzi o odpadech

15. srpna 2023 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík. Zajímal se třeba o to, jak město řeší nakládání s odpady. Na separačním dvoře ocenil Reuse centrum.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Dnes 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Oblíbené prázdninové čtvrtky v knihovně zahájila olympiáda

Knihovna zve do svých prostor i o prázdninách, a to nejen čtenáře. Připravila “prázdninové čtvrtky”, které vyplní dopolední čas dětem. První setkání bylo tématicky věnováno olympiádě v Paříži.

BEZ KOMENTÁŘE: Osobnosti města Studénka

Včera 7:08 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Ve Studénce se oceňovaly osobnosti města.

Hledačka zavede hráče za zámeckým pokladem, a také na zajímavá místa Studénky

12. července 2024 12:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

Nově vzniklý novojičínský spolek spojuje komunitu, která miluje Francii

Městská knihovna v Novém Jičíně vystavuje kresby dětí na téma “Paříž ve víru olympijských her.” Obrázky vzešly z výtvarné soutěže, kterou vyhlásila ve spolupráci s novojičínským Francouzsko-českým spolkem.

Kuchyně na Dlouhé se mění v moderní pracoviště, jeho provoz bude úspornější

12. července 2024 6:39 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Druhým měsícem pokračuje rekonstrukce kuchyně a jídelny v základní škole Dlouhá. Kuchyně bude vybavena moderními spotřebiči, což povede k úspoře elektrické energie. Proto město na tento projekt získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí.

Peklo v Dělnickém domě už není pod vodou, může znovu ožít

11. července 2024 19:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory Dělnického domu. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Dům je sice prázdný, ale jeho upravené výlohy zlepšují vnímání veřejného prostoru
Vydáno 8. července 2024 9:50, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nově naaranžované výlohy se obejvily v městském domě na ulicí 28. října, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „Atraktivní Nový Jičín”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Projekt Atraktivní Nový Jičín odráží snahu radnice pečovat o historické a architektonické hodnoty města. K prioritám patří i lepší vnímání a využívání veřejného prostoru. Jedním z konkrétních kroků je nyní úprava výloh městského domu na ulici 28. října, který je několik let prázdný.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Ulice 28. října je jednou z hlavních tepen městské památkové rezervace, proto i tento nebytový prostor s těmito výlohami si zasloužil tuto modernizaci. Zhruba před rokem jsme se nechali inspirovat manuálem označování provozoven a reklamy, takzvaný Atraktivní Nový Jičín, který má za úkol vhodně kultivovat veřejný prostor. Proto jsme oslovili Střední odbornou školu Educa, aby se tento projekt stal i studentským projektem. Historickou linku dodal Radek Polách, který vhodně zakomponoval vývoj zbožíznalectví a obchodu v Novém Jičíně, která má dlouholetou tradici.”

Realizátorem projektu Atraktivní Nový Jičín a designérem výloh je Petr Čaník, který spolupracuje i na jednotné vizuální identity města zaváděné od roku 2021.

Petr Čaník, realizátor projektu: “Tady tomu projektu říkáme Atraktivní výlohy, který navazuje na projekt Atraktivní Nový Jičín, kdy jsme se společně s městským architektem Martinem Maternou snažili podchytit a kultivovat ten veřejný prostor v centru Nového Jičína. A chtěli jsme na to navázat dalšími projekty a toto je jeden z nich.”

Do projektu se například zapojil i výrobce klobouků Tonak a prosklený prostor v jedné z tematických částí zve i do expozic Návštěvnického centra.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Tváří Návštěvnického centra se stal Kloboučník Prokop, který je součástí interaktivní hry v expozici klobouků, a pro tyto účely jsme nechali zhotovit makety Kloboučníka Prokopa generála Laudona, které mají návštěvníci možnost vidět ve zdejší výloze na ulici 28. října.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten dům samotný se dlouhodobě nedaří pronajmout, využívá ho pouze občasně Návštěvnické centrum, které zde pořádá vinný a bleší trh, a tak jsem si řekli, že alespoň ty výlohy, které jsou překrásné, protože je to historický dům, tak by bylo pěkné je využít pro prezentaci města. A občané v těch výlohách najdou jednak upozornění na některé historické památky města, například je tam popis toho, jak bude vypadat zpřístupnění kostelní věže, které se chystá na příští rok, a potom taky je to využito na prezentaci jednak novojičínských podnikatelů, podnikání a také historie trhů v Novém Jičíně.”

Představení regionálních podnikatelů ve výloze se bude zhruba po půlroce měnit.

Tento dům se podle realizátorů záměru může stát i inspirací, jak by výloha mohla vypadat, a že to není nic složitého.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V souvislost s prezentací podnikatelů mohu také zmínit, že Nový Jičín, společně s Kopřivnicí chystá workshop na podporu začínajících podnikatelů, který zasáhne nejen dospělé, kteří chtějí podnikat, ale bude také na středních školách. Měl by vzniknout také podnikatelský klub, kde se ti podnikatelé budou moci scházet. Něco podobného pod názvem “Podnikni to” už v Novém Jičíně proběhlo, ale nebyli jsme s tím úplně spokojeni, takže jsme se dohodli spolu s Kopřivnicí, že to uděláme trošku ve větším a profesionálněji.

Společný projekt na podporu začínajících podnikatelů bude zahájen letos na podzim.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043912/dum-je-sice-prazdny-ale-jeho-upravene-vylohy-zlepsuji-vnimani-verejneho-prostoru