Celoročně zde nabízí tři expozice. První s názvem Ve znaku zavinuté střely pojednávající o vzniku Nového Jičína od středověku do konce 18. století.
Filip Kedroň, průvodce: „Můžeme tady vidět nejstarší archeologické nálezy spjaté s městem, umělecká díky od gotiky, renesance až po baroko a v posledním pokoji dokonce nástěnnou výmalbu z konce 18. století.“
Zde návštěvníci naleznou například relativně vzácný motiv Krista jako lékárníka, ale i příběhy spjaté přímo s městem.
Filip Kedroň, průvodce: „Obraz, který vidíme zde zachycuje příběh novojičínského lékaře, který se staral o nakažené morem a bohužel se sám i se svým synem nakazil a byl pohřben společně se svými „pacienty“ do masového hrobu. Na tomto místě dodnes stojí morová kaplička v Lamberku.“
Druhá stálá expozice s názvem Nechte na hlavě se věnuje významnému novojičínskému průmyslu – kloboučnictví. Vystaveno je zde až 6 stovek pokrývek hlavy.
Filip Kedroň, průvodce: „Tato expozice je koncipovaná jako vývoj kloboukové módy od půlky 18. st. až po konec 20. století. Zachycuje právě rozkvět kloboukové výroby v NJ. Navíc spolupracujeme i s místním návštěvnickým centrem, které nabízí podobnou expozici, avšak ta je zaměřená na kloboukovou výrobu. Takže bych návštěvníkům Nového Jičína určitě doporučil navštívit obě expozice, aby si mohl utvořit ucelený obrázek o místním kloboučnictví.“
Návštěvníci této části muzea si mohou vybrané, vystavené klobouky také vyzkoušet. Prohlédnou si zde i originální klobouky slavných historických osobností.
Filip Kedroň, průvodce: V této vitríně můžeme vidět klobouk rodáka z nedalekých Hodslavic, politika a historika Františka Palackého, prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a jeho nástupce Edvarda Beneše nebo také olympijského vítěze z nedaleké Kopřivnice Emila Zátopka.“
Poslední expozice Ve znaku zavinuté střely 2, navazuje, jak už z jejího jména vyplývá, na první. Věnuje se ale už dlouhému 19. století a první polovině století 20.
Filip Kedroň, průvodce: „Je zaměřená především na počátky podnikání v NJ, vznik průmyslu, občanské společnosti.“
V této části muzea jsou vystaveny skutečné unikáty.
Filip Kedroň, průvodce: „Po mé levé ruce můžeme vidět patrně nejstarší dochovaný parní stroj v ČR. Nejspíš pochází z Nového Jičína ze 30. let 19. století a z toho, co můžeme z doložených textů vyčíst se nejspíše nacházel v Deprově textilní továrně. NJ byl totiž kromě kloboučnictví i výrazně textilní město.“
Zajímavý je obraz ukazující obsazení města Wehrmachtem v roce 1938.
Filip Kedroň, průvodce: „Co je na tom obrazu zajímavé je svědectví doby, kdy byl obraz po druhé světové válce poškozen, byl rozřezán nožem a muzeum se kvůli tomu rozhodlo ho nerestaurovat.“
Všechny zmíněné expozice si mohou návštěvníci tuto sezónu prohlédnout naposledy. Zámek totiž čeká velká rekonstrukce.
Eva Sulovská, vedoucí edukačního oddělení, Muzeum Novojičínska: „V letošním roce máme opravdu naposledy otevřené expozice v této podobě, jak jsme zvyklí vlastně už od roku 2000. Expozice klobouků je tady už 25 let a tím 25. rokem se s ní opravdu rozloučíme. Čeká nás velká rekonstrukce zámku, kdy samozřejmě expozice klobouků bude také zastoupená, jako naše největší, ale už v jiné podobě. Takže ti, kdo chtějí zhlédnout historii města Ve znaku zavinuté střely jedničku a dvojku i expozici klobouků, tak srdečně zveme ještě letos naposledy v této sezóně.“
Návštěvníci se mohou letos těšit také na zámecké akce. 12. dubna se zde bude konat tradiční Velikonoční sobota a na konci měsíce Filipojakubská noc s pálením čarodějnic. Poslední sezóna na Žerotínském zámku bude tedy před rekonstrukcí programově bohatá.