V novojičínském Chrámu Nanebevzetí Panny Marie se před časem podařilo opravit oba boční oltáře, pak přišla řada na obrazy. Jejich průzkum odhalil tajemství, a to že původní plátna byla přemalována.
“Je to takové, já bych řekl, trošku dobrodružství, kdy najednou zjišťujeme věci, které jsou pro nás úplně nové,” uvedl Alois Peroutka, farář a děkan v Novém Jičíně.
“Malba byla celkově poplatná vlastně té době před sto lety, kdy byla malba vyhlazena,” dodal Jan Bittner, restaurátor obrazů.
Za uhlazenou přemalbou se skrývala syrovost barokního díla z roku 1756. Úkolem restaurátora bylo vrátit obrazům tuto originální podobu.
“Zadek andílka byl přemalován zelenou rouškou a poslední andílci s půlměsícem byli celkově upraveni a měli úplně jinou anatomii, jinou tvář, jiné vlasy. U Ignáce je to záře, která byla v minulosti zamalována v hrudi, pak celkově figury andělů, figura Inda, mušle, atd. Je to celkově jiný obraz,” popsal rozdíly restaurátor Jan Bittner.
Zrestaurovaná, dnes již opět barokní díla, by měla v dokonalé podobě vydržet ve farním kostele dalších minimálně 100 let.