Vyhlašovatelem této celostátní profesní soutěže je Cech KOVO a je součástí projektu „České ručičky“. Jeho cílem je popularizace učňovského školství v očích mladých lidí i jejich rodičů.
Bohumír Kusý, ředitel SŠ technická a zemědělská Nový Jičín
“Ta soutěž podporuje soutěživost mladých, což je přirozená vlastnost, a podporuje technické vzdělávání a řemeslo, po kterém se v posledních letech tolik volá,”
Regionálnímu kolu předcházely soutěže, které proběhly na jednotlivých školách v Moravskoslezském kraji, které obor zámečník vyučují. Z těch vzešlo 10 nejšikovnějších učňů, kteří se setkali v dílně Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně. Soupeřili o to, kdo podle výkresu nejpřesněji vyrobí držák čidla, a to ve vyměřeném čase čtyř hodin.
Bohumír Kusý, ředitel SŠ technická a zemědělská Nový Jičín
“Tam je podstatné, aby si uměli dobře rozměřit, pak pilování, vrtání, proste základní zámečnické práce,”
anketa: účastníci regionálního kola KOVO Junior 2016
“To ruční pilování je těžké celkem, vychytat ty rádiusy,”
“No, tak zatím je to dobré. jsem v té toleranci,”
“Poznat z toho výkresu, kde co mám jak vyvrtat, někdy je to docela nepřehledné,”
Radomír Hošický, rozhodčí soutěže
“Zatím to hodnotím velice dobře, ty práce jsou pěkné, uvidíme ale až, co na závěr, protože tam budou hrát důležitou roli doslova milimetry,”
Bohumír Kusý, ředitel SŠ technická a zemědělská Nový Jičín
Kromě praktické zkoušky museli účastníci soutěže zvládnout měření strojírenských veličin a odborný test. Dva nejlepší postoupili do celostátního kola, které se koná v dubnu v Hradci Králové, a jsou jimi soutěžící ze Střední odborné školy Třinecké Železárny a Vítkovické střední průmyslové školy. Domácí Petr Hub skončil na 1. místě.