Vláčky a kolejiště vystavovali v novojičínské knihovně členové Společnosti přátel železničního modelářství. Malí i velcí návštěvníci tu obdivovali osm modelů železnic. Každé kolejiště bylo jiné a vyjadřovalo hlavní priority stavitele.
Jiří Sládek, předseda Společnosti přátel železničního modelářství
“Každé kolejiště je zajímavé něčím jiným, každý to pojímá jiným způsobem a nenajdete dvě stejné kolejiště. Někdo z nás se věnuje automatizaci provozu, to znamená vláčky se mu tam střídají samy, staniční rozhlas, závory tam padají a zvedají se. Pak jsou tady lidé, kteří se zabývají krajinou, takže tady můžete vidět kolejiště, kde vlak projíždí krajinou Adržbařských skal nebo rakouských Alp,”
Radmila Grofová, knihovnice dětského oddělení
”Jsou to chlapi, kteří se baví modelovými železnicemi a je škoda, aby to neukázali lidem, tak jsme je po čtyřech letech pozvali do Nového Jičína.Ten zájem je obrovský a trošku jsme to i tušili. Přicházejí tady nejenom děti, ale i sami dospělí,”
Tato výstava v knihovně byla vyvrcholením března - měsíce čtenářství.
Radmila Grofová, knihovnice dětského oddělení
“Tohle to by mělo být vrcholem března. Ukázat tu knihovnu trochu jinak než jen, že tady jsou knížky, ale že dokážeme udělat také něco jiného,”
anketa: návštěvníci výstavy modelů železnic
“Mně se tady líbí, že tady jsou různé vláčky a obdivuji to, že to vůbec někdo udělal,”
“Vláčky mě zajímaly od dětství, jeden model má i můj otec,”
“Je to super, protože jak tady jezdí ty vlaky, tak mi se to moc líbí,”
Každé z vystavených kolejišť bylo jiné svým provedení a lišila se také jejich velikost v poměru ke skutečné železnici.
Jiří Sládek, předseda Společnosti přátel železničního modelářství
“Jeden druh modelů je zmenšen 120 krát, druhý 160 krát a třetí asi 43 krát,”
Zájem návštěvníků poutaly všechny kolejiště, přesto výjimečným zážitkem byl pohled na americkou železnici, tedy modely strojů z Kanady a Spojených států.