V Novém Jičíně je zhruba 5 lokalit, kde se nálezy použitých jehel a stříkaček opakují nejčastěji. Jsou pohozené v trávě a v křovinách, a to většinou nedaleko centra města.
“Některá místa jsme vyhodnotili jako riziková a tam umístíme kamery, abychom věděli, co se tam děje, a zvýšili jsme dohled strážníků v těchto lokalitách. Jedna lokalita je například v blízkosti Komenského školy, kde to ale nesouvisí se školou. Je to ve dvoře jednoho obytného domu, který je kousek od školy,” uvedl Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.
Dalšími lokalitami, kde byly stříkačky nalezeny, jsou Dolní brána a prostor za garážemi na ulici Nábřežní. Problémová místa, kde se nebezpečné jehly mohou vyskytovat, se snaží město minimalizovat. Například jednoduchým zásahem do této části parku u Tyršovy ulice.
“V loňském roce tam ještě bylo křoví, teď je tam zeleň upravená a ty osoby se nemají kde schovat a odhazovat tento odpad,” podotkl Jiří Klein.
Městská policie v této problematice spolupracuje se společností Renarkon, která se zabývá prevencí a léčbou drogově závislých a má v Novém Jičíně své pracoviště.
“Díky městské policii, která rozjela akci s těmi mapami a s tím, že do toho zapojila i veřejnost, se daří vysbírávat stříkačky po Novém Jičíně daleko víc, než se to dařilo pouze nám ve dvou lidech,” míní Michal Indruch, terénní pracovník společnosti Renarkon.
Pracovníci Renarkonu se s narkomany setkávají přímo v terénu. Možnost pravidelné výměny stříkaček u těchto streetworkerů využívá ve městě 15 - 20 lidí.
“Ne všichni k nám přijdou, někteří nevěří těm službám, bojí se toho, oni se všichni více méně pohybují na hraně zákona, mnozí i za hranou toho zákona,” dodal Michal Indruch.
Největším úskalím je podle streetworkrů překonat nedůvěru lidí, kteří drogám podlehli, a přimět je ke spolupráci. Prvním krokem je právě výměna stříkaček - použitou za novou, a tím zamezit šíření nebezpečných chorob, žloutenky nebo HIV.
“Je to hodně o tom, jak se ten člověk dostane k droze, v jakém je stavu, jestli si to potřebuje aplikovat hned. Pokud si to potřebuje aplikovat hned, tak to udělá třeba tady v tom křoví, to pro ně není problém,” sdělil terénní pracovník.
Měsíčně v Novém Jičíně vymění terénní pracovníci až tisícovku injekčních stříkaček. Průměrný věk uživatelů drog je kolem 25 let. Množí se ale případy, kdy mají s drogami problémy mladé ženy, které se staly matkami.
Právě na tuto skupinu žen, která by mohla ohrozit i své děti, se chtějí v budoucnu v Renarkonu více zaměřit.