live
Svůj slavnostní den si novojičínští Romové připomněli třemi akcemi na třech různých místech. První se konala v Čajovně Archa.
Veronika Kačo, organizátorka MDR v Novém Jičíně
“Program byl takový, že jsme čajovnu rozdělili na tři prostory, kde byl fotoateliér s Karolínou, kde si zájemci mohli vyzkoušet romský kroj a mohli se nechat vyfotit. a další část nabídka romskou ochutnávku a prezentaci s romským dokumentem,”
Projekce veřejnosti přiblížila historii Romů a jejich mezinárodního dne, který se v ČR slaví od 90. let. Jeho počátky ovšem spadají do roku 1971, kdy se ve Velké Británii konal 1. světový kongres Mezinárodní romské unie. Během tohoto shromáždění vznikla také romská vlajka a hymna.
live (hymna)
Z Čajovny Archa se oslavy přesunuly do jedné z novojičínských kaváren, kde byla výstava obrazů romského autora Viktora Kačo.
Viktor Kačo, účastník akce
“Symbolika stromů, hor, vody a Slunce. Ty obrazy jsou namalované tak, aby tam nebylo nic, co člověk vytvořil,”
Závěr dne patřil hudebnímu večeru. Na Staré poště vystoupila romská kapela Triangl band a taneční soubor Cikne Čhave.
Veronika Kačo, organizátorka MDR v Novém Jičíně
“Já jiné zbraně nebo prostředky nemám na to, abych zapojila majoritní společnost do mého života, do mé komunity, ale myslím si, že když my Romové začneme otevírat své srdce skrze hudbu, tanec a přirozenost, tak si myslím, pokud ten člověk je taky otevřený, tak je to cesta ke společné cestě,”
Viktor Kačo, účastník akce
“Měly by se každopádně do společnosti zařadit a měli by si více věřit,”
Svůj hudební pozdrav na dálku posla novojičínským oslavám dne Romů také místní rodák Tomáš Kačo, který studuje na americké hudební škole Berkleey.
live
Na prestižním studiu podporuje Tomáše Kača město Nový Jičín. Své místo na Slunci si ale vybojoval také díky svému talentu, podpoře rodiny a díky tomu, že si věřil.