Krajské nemocnice měly v loňském roce ztrátu ve výši 210 milionů korun a pro letošní rok po analýzách, které předložily vedení Moravskoslezského kraje předpokládají ztrátu ve výši dalších 270 milionů korun.
Jaroslav Palas, hejtman MS kraje: "Nemocnice jsou pod obrovským finančním tlakem, a kdybychom to všechno nechali tak, museli bychom některé nemocnice, které se dostanou do obrovských finančních problémů, zastavit jejich provoz. Proto chceme, aby nemocnice pracovaly v jednom holdingu, byly řízeny z jednoho centra, aby zefektivnily své provozy, aby všichni nedělali všechno, ale aby fungovali jako skupina. Myslím si, že to přinese požadované úspory. Pro nás je podstatné to, že jsou nemocnice ve ztrátě a ta ztráta se zvyšuje, my potřebujeme nemocnice dostat na kladnou nulu."
S úsporami jde ruku v ruce i redukování počtu zaměstnanců a lůžek v nemocnicích. Navíc celý proces je už v chodu a vše směřuje k tomu, aby k 1. červenci byly krajské nemocnice sloučeny. Odborníci se však brání, že je proces není dobře připraven a neřeší detaily fungování jednotlivých zařízení.
Ivan Týle, krajský zastupitel: "Je to celé uspěchané, je třeba vést debatu, protože rozhodujeme o osudu zdravotnictví pro milion a čtvrť obyvatel tohoto kraje. Myslíme si, že sloučení nemocnic a vytvořením jedné organizace, jsou velmi lehkovážné a lehkomyslné, nabízeli jsme další jednání napříč politickým spektrem."
Radek Sušil, senátor, lékař NsP Karviná: "Kraj je si toho vědom, musí něco dělat, ale rozhodující je to, jak to bude řešit. Jaké kompetence bude mít příspěvková organizace, aby to bylo uděláno tak, aby se účelně nezasahovalo do kompetencí jednotlivých nemocni, aby nedošlo k naplnění návrhu zpracovatelské firmy RGM, protože to je administrativní model, který je zaměřen na docílení maximálních úspor."
Proces slučování se týká i novojičínské nemocnice, a také proto se zastupitelé na svém posledním jednání této problematice věnovali s výsledkem odhlasování úkolu pro vedení města, které je pověřeno jednat s vedením kraje o její budoucnosti.