Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Studénce také přispívají na válečné veterány

  • Studénka,

Od prvního listopadu mohou lidé přispívat na sbírku válečných veteránu. Organizace, která ji pořádá, se věnuje dokumentování jejich příběhů. Ve Studénce mají lidé možnost přispět buď na baru zimního stadionu nebo v Městské knihovně na Sídlišti.


„Městská knihovna ve Studénce se do sbírky přihlásila již druhým rokem, vzhledem k tomu, že na to nemáme žádné náklady, ale jen malé místo, kde je krabička s vlčím mákem a pokladna umístěna,“ řekla vedoucí Městské knihovny Ludmila Nováková.

Za dobrovolný příspěvek mohou lidé obdržet symbol Vlčího máku. Ten je spojen s veterány již od konce 1. Světové války, kdy pokrýval hroby padlých. Připnutím jeho symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a jejich obětí. Peníze utržené ze sbírky putují na dokumentování příběhů veteránů.

„Výtěžek ze sbírky jde především na další natáčení a uchovávání příběhů veteránů a účastníků druhého a třetího odboje, pro sbírku paměť národa. To je veřejně přístupná online sbírka, portál www.pametnaroda.cz. My vlastně zpovídáme pamětníky a dokumentujeme jejich příběhy na audio nebo video. Lidé tam najdou různé dokumenty a fotografie a my ty peníze vybíráme na tu dokumentaristiku,“ uvedla manažerka komunikace Jana Holcová z organizace Post Bellum.

V minulém roce se díky sbírce podařilo na dokumentaristiku vybrat 1 290 000, což je o 550 tisíc více než v předešlém roce.

Anketa:

„V minulosti jsem do sbírky přispěla a myslím, že sbírka tady ve Studénce pravidelně bývá“

„Je pěkné, že si vzpomenou na ty z 1.Světové války, padlo tam strašně moc lidí“

„Tak já musím říct, že to nechávám tak, jde to mimo mě, spíš bych volila nějaké sbírky na zdravotní problémy, co bývají“

Lidé mají možnost přispět na 800 sbírkových místech ve 14 krajích a to do 14. listopadu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy