Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vagonářské muzeum bude mít novou podobu

  • Studénka,

Rozsáhlou rekonstrukci expozice čeká druhé patro Studéneckého muzea. Celý prostor dostane zcela nový ráz, vitríny budou nahrazeny novými a úplnou novinkou budou pro návštěvníky interaktivní obrazovky.

„Zásadní změnou bude, že zmizí staré vitríny, expozice bude postavena na interaktivních obrazovkách, přibude prostor pro výstavu faksimile – originálních listin, které souvisí s příštím rokem, kdy si budeme připomínat 120 výročí založení podniku Vagónka,“ uvedl Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea.

V rámci oslav výročí založení Vagónky je také snahou rozšířit výstavu o prezentaci osobností, které jsou spojeny s jejím vznikem. Ta by měla být rovněž umístěna ve druhém patře.

„K tomu se samozřejmě snažíme připravit výstavu, která bude mapovat nejen výrobu, ale hlavně osobnosti, které byly spojeny se založením podniku, ať už to byl 1. ředitel Rudolf Felbdacher, anebo členové správní rady. Tady si troufám říct, že pro mnohé příznivce Vagonářského muzea nebo návštěvníky, budou mnohé některé informace velkou novinkou,“ doplnil Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea.

Dalším důležitým krokem Města a jeho příspěvkové organizace SAK bylo vypracování studie na využití zámku a celého areálu.

„Studie nám řeší, co všechno v rámci stavby a toho v jakém stavu zámek je, lze se zámkem pracovat. V návaznosti, samozřejmě, na všechny další instituce. Ať už památkovou péči nebo stavební záležitosti, možnosti využití jednotlivých staveb a podobně,“ uvedla ředitelka SAK Studénka Hana Maiwaelderová.

Návrh projektu zahrnuje přemístění muzea do budovy Starého zámku a částečnou úpravu Nového zámku a zahrady dle dobových dokumentů.

„Ta vize je přestěhovat Vagonářské muzeum z budovy Nového zámku do Starého zámku, aby vznikl bezbariérový přístup, rozsáhlá expozice v moderním dění, v moderním duchu. Samozřejmě s využitím všech historických exponátů a informací a dokumentů, které máme k dispozici. V rámci Nového zámku by pak vznikla, ať už samotná prohlídková trasa, byl by obnoven skleník, zámecký park,“ vysvětlil myšlenku studie starosta Libor Slavík.

Vypracování studie v řádu několika set tisíc je jen startovním bodem celého projektu, jehož realizace by se pohybovala v hodnotě 150 milionů korun.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků