Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro příznivce zdravého životního stylu byla připravena přednáška

  • Studénka,

Nekvalitní spánek trápí řadu starších lidí, právě pro ně byla tato přednáška zaměřena. Hormon Melatonin, který podporuje zdravý spánek se totiž po padesátce v těle tvoří v mnohem menší míře než u mladších lidí.

Pavel Hanzelka, doktor: “Oni rádi užívají chemické léky, hypnotika, které mohou mít řadu nežádoucích účinků. Pro ně je řešení melatonin, látka, která je organismu vlastní, a která vzniká v noci, kdy máme spát a nabuzuje spánek. Melatonin se dá užívat formou potravinového doplňku zvláště u lidí, kteří mají problémy se spánkem, na rozdíl od hypnotik, nemá vedlejší účinky.“

Hypnotika totiž mohou podle doktora vyvolávat řadu poruch, jako jsou poruchy paměti, dezorientace, ranní únava nebo psychické poruchy.

Pavel Hanzelka, doktor: “Cílem přednášky je odvrátit lidi od chemických léků, které doslova ničí mozek při dlouhodobém užívání, nemluvě o tom, že vedou k závislosti. Smyslem je navodit lidi spíše k přírodní cestě, k melatoninu, který v mnoha případech může pomoci.“

Největší chyby, kterých se lidé dopouští, a které mají vliv na kvalitní spánek jsou například hrající televize ve vedlejším pokoji, zapnuté světlo nebo večeře těsně před spaním. Spousta lidí se snaží problémy se spánkem řešit po svém.

„Snažím se myslet na pozitivní věci, ale někdy se to nedaří. Většinou mi nejde usnout“.

„Já si to ráda poslechnu, co kdybych přeci jen někdy měla problém se spaním“.

Pavel Hanzelka, doktor: „Hlavně by lidé neměli před spaním pít silné čaje nebo kávu, měli by spát v tiché a vyvětrané místnosti. Pokud je venku světlo měly by být zatažené rolety, aby tvorba melatoninu byla stimulována, neměli by také před spánkem řešit nějaké závažné problémy.“

I když knihovna musela kvůli koronaviru některé akce zrušit nebo posunout, tak i nadále plánuje další akce.

Ludmila Nováková, vedoucí knihovny: „Akce, které byly domluveny na jaro jsme přesunuli na podzim. Návštěvníci se mohou těšit na setkání spisovatelů, příběh o Titaniku a mnoho dalšího“.

Přednáška o melatoninu byla v letošním školním roce tou poslední, nyní budou mít přednášky v knihovně více jak dvouměsíční pauzu. Těch dalších se mohou zájemci dočkat někdy v září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy