Petr Libosvár, ochránce přírody: „Náš spolek v letošním roce oslavit 40 let fungování tady ve Studénce. Za tu dobu se tady v této krajině, zejména v Poodří, udála spousta věcí. Otcové zakladatelé začínali tím, že sázeli, vyklízeli různé skládky, připravovali naučné stezky. Můžete si všimnout i rybníčku na Trávníkách.“
V letošním roce se podařilo vysázet několik tisíc stromů. V plánu byla i spolupráce s veřejností, která je mezi příznivci přírody velmi oblíbená. Bohužel, to v letošním komplikovaném roce nebylo možné.
Petr Libosvár, ochránce přírody: „Mimo jiné jsme se v letošním roce zapojili do projektu Sázíme budoucnost. V rámci tohoto projektu už máme vysázeno zhruba šest a půl tisíce stromů. Hodně toho bylo připraveno pro veřejnost, ale kvůli koroně to nebylo možné a museli jsme je vysázet sami.“
Svaz pracuje na území celé Chráněné krajinné oblasti Poodří a snaží se uskutečnit několik projektů ročně.
Petr Libosvár, ochránce přírody: „Jsou to různé větší a menší projekty. Větší v Bravanticích, v Jistebníku. Menší, ať je to třeba ovocný sad na Hublesce v Bílovci a v neposlední řadě teď samozřejmě pracujeme už dva roky na záchraně brouka Páchníka. V tomto projektu musíme ještě vysázet několik stovek stromů.“
Záchrana brouka Páchníka je zdlouhavý a velmi nákladný projekt. Je také velmi fyzicky náročný pro pracovníky. Zahrnuje i práci ornitologa.
Petr Libosvár, ochránce přírody: „V rámci tohoto projektu vysadíme asi dva tisíce stromů, ořežeme asi 600 vrb a také nějaké lípy a další stromy od jmelí. Stejně tak budeme pokračovat ještě tři roky. Projekt za 25 milionů je dotovaný Evropskou unii a Ministerstvem životního prostředí. Stále budeme ořezávat, stále budeme sadit a pokud korona dovolí, rádi bychom pracovali i s veřejností ať na výsadbách, nebo ořezech.“
Do první sněhové nadílky je v plánu výsadba dalších stromů a ořez několika vrb, zejména kvůli parazitu – jmelí. Monitorovat krajinu však pracovníci budou i v zimních měsících.