Marcela Škarupová, členka souboru: „Zhruba před 5 lety jsme začali pracovat na tom, že představíme v mateřských a základních školách co to tambura a tamburašský soubor je. Jezdili jsme po mateřských školách, vypracovali jsme výchovně vzdělávací pořad a snažili jsme se děti zaujmout a snad také, aby se jim do podvědomí dostalo, že ve Studénce existuje něco tak vzácného.“
Hudebníkům ze Studénky se daří i mimo jejich domovské město. Často navštěvují školy i v jiných městech. Vloni zavítali učit hře na tamburu i do hlavního města.
Marcela Škarupová, členka souboru: „Dokonce se nám daří jezdit i po jiných obcích a městech, naposledy jsme byli v Praze v základní a mateřské škole. Je to složitější, chodíme do práce, a toto se musí odehrávat v dopoledních hodinách.“
V dnešní době je velmi náročné děti zaujmout. Velkou konkurencí se čím dál tím více stávají sociální sítě a nejrůznější záliby.
Marcela Škarupová, členka souboru: „Má vize je taková, že začneme s dětmi pěti, šesti letými, což je pedagogicky a výchovně poměrně náročné, ale pokusíme se i s malými dětmi prorazit.“
Letošní rozjez výuky pro děti bohužel zbrzdila letošní pandemie.
Marcela Škarupová, členka souboru: „Bohužel koronavirus nám překazil naše plány, přesto jsme v kontaktu s některými z dětí, snažíme se. Musím si dát tyto věci metodicky dohromady a uvidíme.“
Už v minulosti své řady tamburaši rozšířili. Tehdy do souboru, který se skládal zhruba z 50 členů, přibylo asi 30 dětí.
Marcela Škarupová, členka souboru: „Abychom si udělali představu, jak je to náročná a složitá věc, tak se musím vrátit zpátky, a to poměrně hodně – 30 let zpět. Tehdy mě oslovil ředitel lidové školy umění, pan Milan Gelnar, a domluvili jsme se, že budeme společně pracovat na novém dětském tamburašském souboru.“
Nyní soubor čítá zhruba 20 stálých členů a koncertuje po celé Republice. Na příští rok tamburaši plánují i koncert v zahraničí.