Sál Dělnického domu plně obsadili chovatelé psů, přišli si vyslechnout přednášku Jiřího Ščučky, jednoho z nejzkušenějších trenérů zvířat nejen v rámci České republiky. Tuto veřejnou lekci moderní výchovy a výcviku psů spolupořádal Sportovní klub policie Ostrava, jehož oddíl kynologie má své zázemí na cvičišti Radar právě ve Studénce.
Jiří Ščučka, trenér psů: “Hlavní myšlenkou bylo seznámit lidi s tím, kam se za posledních zhruba čtyřicet let vůbec posunul přístup ke zvířatům, ke psům, domácím mazlíčkům, a to především vzhledem k jejich výchově. Jak je správně vychovávat, jak je správně trénovat, aby obě dvě strany byly maximálně spokojené.”
Petr Kozák, oddíl sportovní kynologie: “My se tady na našem cvičáku na Radaru snažíme právě tento směr již několik let zavádět. Při tom moderním tréninku jde především o to, aby to, co chceme po psovi, aby ten pes dělal rád a sám to chtěl dělat, aby ten pes si víceméně myslel, že to vymyslel sám.”
Jiří Ščučka, trenér psů: “Ten základní rozdíl je v tom, že ten starý systém je postavený na trestech. To znamená na tom, že jestliže ten pes neudělá to, co chceme, jestliže nám něco provede, co se nám nelíbí, tak ho z toho obviňujeme. Myslíme si, že to je jeho vina, že to je špatná povaha. My už dneska mnohem víc víme, že na nás záleží, jak ten pes chápe náš svět, a jak ho připravíme na to soužití s tím člověkem. A více si uvědomujeme že pes je trošičku jako malé dítě. A když budeme mít malé tříleté dítě, taky ho nemůžeme činit zodpovědné za to, že třeba spadne do bazénu.”
Jiří Ščučka byl psovodem železniční, pořádkové a kriminální policie. Později si založil soukromou výcvikovou školu, cvičil psy pro armádu a policii po celém světě, byl prvním soukromým trenérem psů pro neslyšící a nevidomé v České republice.
návštěvníci přednášky:
“Já s panem Ščučkou spolupracuji už nějakou dobu a mě celý ten proces toho tréninku, který on tady prezentuje, strašně zaujal, strašně mi to změnilo celý život.”
“Přišla jsem, abych získala nové informace nejlepšího výcvikáře, jakého znám, od pana Jiřího Ščučky.”
“Chtěl jsem zasvětit syn, poroto že má fenku pitbula, a rád bych, aby z ní byl pořádný pes.”
“Rád bych zjistil, co udělat třeba proto, aby mě přestala tahat na vodítku.”
Petr Kozák, oddíl sportovní kynologie: “Kynologie jako taková, to je skupina lidí, v jistých ohledech samozřejmě zvláštní, ale jako každá skupina má mezi sebou taky také lidi, na které si ostatní stěžují, kteří nechávají na ulici po svých psech nepořádek a tak podobně. Tady, bohužel, jsou mezi námi i takoví, ale my se snažíme právě tou osvětou také říct, že je potřeba ohleduplnosti vůči ostatním lidem, abychom si mohli náš koníček lépe užívat.”
Kynologie ve Studénce má hlubokou historii, sahá do roku 1969, a mnoho chovatelů tak využilo možnost výcviku svých psů ve zdejším výcvikovém areálu.