Ve Vagonářském muzeu se v minulosti většinou konaly odborné přednášky na téma železnice, případně o historii zdejšího šlechtického rodu Blücherů. Tentokrát si tu ovšem pozvali archiváře, který zájemcům povyprávěl o osudovém roku 1938 a událostech, které se odehrály i ve Studénce a Butovicích.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Přednáška je věnovaná roku 1938, což byl poměrně přelomový rok v československých dějinách, a také v dějinách Novojičínska. Tím, že tu žila poměrně značná část německého obyvatelstva, tak bylo rozhodnuto, že toto území bude z velké části připojeno k nacistickému Německu.”
V té době byly Butovice samostatnou obcí, a zatímco Studénka byla spíše česká, v Butovicích bylo naopak více německého obyvatelstva.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “A dá se říci, že v jednotlivých obcích byly tyto události vnímány rozdílně. Německé obyvatelstvo většnou preferovalo přičlenění k nacistickému Německu, kdežto české obyvatelstvo si nic takového nepřálo, ve Studénce obzvláště ne, a chtělo být součástí Československa.”
Téma přednášky pojal Martin Vitko v širších souvislostech regionu a československých dějin. I když pravděpodobně dušičkový termín ovlivnil účast a posluchačů nebylo mnoho, bude Vagonářské muzeum v pořádání různě zaměřených besed pokračovat.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Letos se 16. listopadu slavnostně otevře místnost věnovaná legionářské škole, tak určitě bude nějaká přednáška týkající se tohoto tématu. A příští rok je výjimečný, město slaví 65. výročí založení, takže chceme nějakou přednášku o historii šlechtických rodů a o zámku jako takovém. A mimo jiné se budeme věnovat i stavitelům železnic.”