Řešit energetická opatření ve Studénce komplexně - tato myšlenka se poprvé objevila v roce 2018 v souvislosti s přípravou projektu na rekonstrukci veřejného osvětlení. Teď v únoru k ní město přistoupilo smluvně - zastupitelé, všech přítomných 18 z 21, schválili rozhodnutí o realizaci EPC projektu na území města.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V tuto chvíli je to v tom stádiu, že na základě zapojení se zastupitelstva města mohla rada města vybrat zhotovitele v rámci výběrového řízení, které probíhalo v podstatě celý rok 2023, a se kterým by měla být koncem března podepsaná smlouva. Pak by měly nastat jednotlivé kroky k přípravě projektové dokumentace a k samotné realizaci všech energetických úspor.”
Veškerá energetická opatření tedy bude financovat, projektovat a realizovat dodavatelská firma společností ENETIQA, a to do 31. října 2025. Následně bude město hotové projekty 10 let splácet. V celkovém objemu se jedná o investice ve výši 152 milionů korun včetně daně.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Splátka města by měla být zhruba 19,5 milionu korun ročně s tím, že zhotovitel nám garantuje roční úspory zhruba 6,5 milionu korun, takže v tom finále, když by to šlo optimálně, tak by ten podíl města byl zhruba 13 milionu korun ročně. Samozřejmě realizovat by se to dalo pravděpodobně i postupnými kroky v jednotlivých letech z rozpočtu města, případně financováním z nějakých úvěrů, ale víme, že je to běh na dlouhou trať. Ne vždy se třeba daří získat tak kvalitní dodavatele, sami jsme se o tom přesvědčili u veřejného osvětlení na ulici Sjednocení, kdy vybraný zhotovitel neplnil to, co měl, musela to dělat následná firma a museli jsme pak řešit soudní pře. Takhle se vybrala společnost, která má bohaté projekty s EPC projekty na území České republiky.”
Základem energetických opatření bude instalace fotovoltaik na vybrané městské budovy.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Předpokládáme, že pokud bude uzákoněná komunitní energetika, tak bude možná tu energii využívat i na ostatních budovách města. Ideální myšlenka by byla ta, že bychom té energie měli tolik, že ji dokážeme po celý rok spotřebovávat, popřípadě třeba nabídnout i nějakou účast občanům města, kteří by také mohli mít případně energii levnější, ale to samozřejmě záleží na tom, v jaké formě bude pak komunitní energetika v rámci parlamentu schválena.”
Zhruba dvě třetiny z balíku 150 milionů korun na energetická opatření bude ovšem stát rekonstrukce veřejného osvětlení na území města, což představuje asi 900 kusů svítidel.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V některých částech už jsme provedli výměnu stožárů, kabeláže, ale na většině území města máme historicky staré stožáry, staré svítidla, kabeláž, která nás trápí z hlediska poruchovosti. Proto jsme i v rámci EPC rozhodli, že provedeme kompletní výměnu toho veřejného osvětlení, umístíme nové sloupy, nové stožáry, nové zářivky a hlavně tu kabeláž. To znamená, během jednoho roku sice budeme mít rozkopanou Studénku více. ale mělo by se to projevit na tom komfortu a na tom celkovém vzhledu.”
Dalším úsporným opatřením bude například i změna osvětlení v budovách, které jsou v majetku města.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “To znamená, tam dojde k výměně zdrojů za LED, případně k úpravě rozvodů, aby byly provozuschopné a bezporuchová.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Ten zhotovitel garantuje roční úsporu v rámci energií v určitém balíku, je to ve spotřebovaných jednotkách, to znamená že ušetříte tolik a tolik megawatt hodin na elektřině, na vytápění. Dlouhodobě bychom měli zrealizovat taková a energetická opatření, která budou přinášet městu úsporu provozních nákladů.”