Na podezřelé osoby, které se v obci pohybovaly, upozornili občané.
V žádném případě, aby si je nepouštěli do svého obydlí. V případě, že se představí, jako zaměstnanci plynáren, elektráren, vodáren, je třeba si nechat předložit nějaký průkaz,“ radí René Černohorský z Policie ČR Opava
Zda jsou osoby skutečně těmi, za kterými se vydávají, si mohou ověřit lidé tak, že zavolají přímo do firmy, kterou se neznámí lidé zaštiťují.
"Naši zaměstnanci nikdy nevybírají žádnou hotovost a nosí štítek se jménem i fotografií." říká Pavel Zajíc, mluvčí RWE.
Záminkou, jak se dostat do bytu, bývají nejen nabídky levnějších energií ale také třeba prodej nejrůznějšího zboží za údajně výhodnou cenu, vrácení přeplatku či sjednání pojištění. Často bývají oběťmi starší lidé, kteří jsou málo obezřetní. Pachatelé jsou opravdu vynalézaví.
„Na jaře šetřili opavští policisté případ, kdy neznámá osoba přišla do bytu s tím, že dostane odškodnění za útrapy, které prožila během II. světové války, " doplňuje Černohorský.
Pachatelé se takto dopouštějí nejen podvodu, ale také často i krádeže a porušování domovní svobody. Policisté jsou v jejich odhalování poměrně úspěšní: v loňském roce prověřovali v okrese Opava dvě desítky podvodných jednání na seniorech. Pachatele odhalili v v 90% z nich.