Díky loňským tzv. Kotlíkovým dotacím má nyní nový, ekologický kotel dalších 41 ludgeřovických domácností.Zájemci mohli vloni využít maximálně 95% dotaci, kterou kromě kraje a evropských dotací mohli získat také z obecního rozpočtu. Stejně tak tomu bude i letos. Žádosti musí podat do 30. listopadu.
„Já jsem velice rád, že se objevilo 41 zájemců, kteří využili tu první výzvu evropských dotací, tzn. těch rozšířených, ne dotace z kraje. Takže je vidět, že občané zabrali daleko více, než v těch předchozích výzvách, kdy to bylo spíše o jednotlivcích, než o desítkách lidí, říká Daniel Havlík (ČSSD), starosta Ludgeřovic.
Přestože je obec téměř kompletně plynofikována, v mnohých domcích stále ještě využívají kotlů na pevná paliva, které dokáží především v zimě výrazně zhoršit kvalitu ovzduší o obci.
„Předpokládám, že zhruba kolem 5 – 6% rodinných domů topí pevnými palivy. Ty malé stacionární zdroje znečištění ovzduší, které jsou v provozu v topných sezonách, tak výrazně zhoršují situaci v Ludgeřovicích.“ komentuje situaci Jiří Olšák z odboru životního prostředí a výstavby.
Potvrdily to také výsledky měření, v r. 2014. Tehdy byla v Ludgeřovicích umístěna tzv. mobilní měřící stanice. Zjištěna byla nadlimitní koncentrace polétavého prachu, která byla naměřena během 70 dnů v roce , což je dvojnásobný počet, než jaký dovoluje česká legislativa. Během 15 dnů byla dokonce vyhlášena smogová situace.
Situace je taková, že tady v naší vesnici, v údolí, stačí 20 domů a udělají smogovou situaci pro celou obec, pro téměř 5 000 lidí.“
Tomu má ale nyní zabránit novela Zákona o ochraně ovzduší, podle které budou moci majitelé nemovitostí umožnit kontrolorům vstoupit do domu a zjistit, čím topí.