Arnošt Vraník z Ludgeřovic má už půl století stejného koníčka. Už od dětství se věnuje se chovu ptáků. K této zálibě jej přivedl dědeček, vášnivý lovec polních ptáků, a postavil mu také první holubník. Dnes stojí vedle holubníku také voliéra s kanáry.
„Co převažuje? V létě holubi, v zimě kanáři (smích). Mám to oboje rád.“ usmívá se chovatel.
Zatímco na soutěžích kanárů rozhoduje vzhled,holubi musí mít na závody pořádně natrénováno. Příprava začíná na jaře na padesáti kilometrové trati. Sezonu pak uzavírají více jak tisíci kilometrovým závodem. Dokončí jej jen ti nelepší. Tento rekordman jej zaletěl za 11 hodin.
Příprava ptáků na závody či výstavy zabere chovateli veškerý volný čas. Desítkám opeřenců se musí věnovat každý den. A v podstatě je nemyslitelné, aby odjel v létě na dovolenou.
„Kanáry mám ve voliéře. Teď to čistím jednou denně. Krmení proběhne velice rychle. U holubů denně čistím, tak ty dvě hodiny mi to zabere. Ale když je pak období vegetace, tak… to se nedá ani počítat," sumarizuje Arnošt Vraník časovou náročnost svého koníčka.
Arnošt Vraník také vyzkoušel původní poslání poštovních holubů, pro které byli šlechtěni - tedy doručovat psaníčka.
„Třeba se stalo, že přiletěl holub nedopatřením ke mne, zjistil jsem, od koho je a poslal jsem kolegovi, ať ho lépe krmí, aby se ke mne nestahoval na žrádlo.“ usmívá se chovatel.