Vloni na podzim se Projekt Emise přesunul také na ludgeřovickou základní školu. První poznatky nabyli žáci na Konferenci ENVOFÓRUM, kde se dozvěděli důležité informace o ovzduší.
„Tato akce byla pro žáky začátkem, velmi je motivovala o odstartovala jejich zájem o činnost.“ vzpomíná Martina Hřivňacká, koordinátorka Projektu Emise na ZŠ Ludgeřovice.
Žákům začalo vadit, že mnoho lidí zůstavá k životnímu protředí lhostejná. Začali se o něj více zajímat - nejen co jej zhoršuje, ale čím by také mohli přispět ke zlepšení. Dělají to populární formou: pokusy nebo exursemi.
“Už si všímám, jaká barva z komína jde, jak to zapáchá… člověk pozná, že to je špatně.A lidi si ani neuvědomují, jaké to může mít následky pro okolí.“ popisuje Matěj Arnošt Just.
V rámci projektu získali školáci také měřící meteostanici, která je umístěná na budově školy. Hodnoty jednotlivých měření mladí emisaři zaznamenávají a časem budou také porovnávat s dalšími měřeními, které provádějí žáci na jiných školách.
„Našim cílem je, aby naměřené hodnoty byly k dispozici nejen žákům, ale i veřejnosti. Proto bychom chtěli umístit na naše webové stránky ikonu s odkazem. Po rozkliknutí bude možné zjistit aktuální stav počasí." popisuje Hřivňacká.
Projekt Emise má záštitu ministra životního prostředí a také ministra školství. Podporuje jej i Moravskoslezský kraj.