Nákaza virem H5N8 se nejprve objevila u přezimujících labutí na splavu řeky Opavy v Jilešovicích. Zhruba dvě desítky ptáků pak uhynulo na opavském Stříbrném jezeře. Pro chovatele v dozorovaném pásmu platí speciální podmínky:
“Chovaná zvířata jako drůbež a vodní drůbež by měla být uzavřena, chovatelé by je neměli poutět ven. A krmit je také v uzavřených prostorách.“ upozorňuje Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK.
Jak přesně se mají o zvířata starat,najdou lidé na úřední desce i webových stránkách obce. Informace pozorně sleduje i patnáct ludgeřovických chovatelů poštovních holubů, kteří mají nejvyšší čas začít trénovat na nadcházející sezonu.
„Musíme mít holuby zavřené. Vídíte to tu, že to mám pozavírané, chodím kolem toho a čekám, kdy ta karanténa skončí a já budu moci holuby pustit. Oni potřebují trénovat jako běžci.“ postesknul si Jindřich Svoboda,místopředseda ZO ČSCH Ludgeřovice.
Chovy musí být dobře zabezpečené, aby se k nim nedostali divocí ptáci jako vrabci či havrani, které láká především potrava. A pak také kachny, které se usídlily u ludgeřovického potoka. Pokud by občané zaznamenali úhyn drůbeže nebo i volně žijících ptáků, musí jej nahlásil na obecní úřad.
Daniel Havlík (ČSSD), starosta Ludgeřovic
„Máme tady nachystané kotejnery na uložení uhynulého ptactva. A nakoupené speciální obleky, které jsou z igelitu, z plastu.“
Situace by se mohla začít vylepšovat s příchodem vyšších teplot, které umožní ptákům migraci, a tak se nebudou po zimě oslabená zvířata, zdržovat pouze na místech u tekoucí vody, kde se pak virus ptačí chřipky může začít rychle šířit.