Reklama

​Lavička veteránů stojí nově v Ludgeřovicích

Stejně jako ve více jak čtyřiceti místech v České republice a také v zahraničí stojí v Ludgeřovicích Lavička veteránů. Toto místo připomíná vojáky, jenž se zúčastnili misí v zahraničí . Nejen ty, kteří se vrátili zpět domů, ale také ty, kteří ve službě přišli život.

Stáhnout video
Reklama

Afghánistán, Somálsko, Mali, Irák nebo Izrael. Tam všude působí čeští vojáci na zahraničních misích. Během roku se jich vystřídá téměř devět set. Do zahraničí odjíždějí české jednotky už od roku 1991. 25 vojáků se od té doby nevrátilo domů. Zaslouženou úctu k jejich práci symbolizuje lavička, která stojí v centru Ludgeřovic, a vybízí k posezení i k zamyšlení. Tato je první na severní moravě. Celkem jich jsou v republice i v zahraničí čtyři desítky.

„Chceme podpořit naše kamarády a přátele, kteří jsou v armádě a sloužili v misích, aby cítili podporu i doma. Většina lidí si o nich myslí, že jsou žoldáci. My chceme změnit názor na armádu ze strany civilní, nejen vojenské.“ vysvětluje tuto iniciativu David Chobot, předseda Klubu vojenské historie a současnosti, diverzanti.

Lavičku zdobí pět vlčích máků – symbol válečných veteránů - které upomínají na události před třemi roky, kdy v Afghánitánu při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo 5 českých vojáků.

„Novodobí veteráni, kteří dělají svoji práci a plní úkoly, které mají, zabezpečují takto náš mír, si tu úctu zaslouží.“ konstatoval starosta obce Daniel Havlík (ČSSD).

Kaplan Kamil Vícha má za sebou tři vojenské mise, příští měsíc se vydá na další, do Mali. „ Nejtěžší je právě ta vzdálenost od blízkých. Vojáci vědí, že jsou 6 měsíců pryč a nemohou být na blízku své rodině v případě, že by jejich pomoc potřebovala. Protože jsou tam a tam mají svůj úkol.“

Lavička v Ludgeřovicích nebude jen formálním pietním místem. 11. listopadu, kdy se slaví Den válečných veteránů, zde proběhne malá vzpomínková akce. 

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 18.08. 0:52
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.08. 0:52
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s.
Opava
od 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu