​Lavička veteránů stojí nově v Ludgeřovicích

Stejně jako ve více jak čtyřiceti místech v České republice a také v zahraničí stojí v Ludgeřovicích Lavička veteránů. Toto místo připomíná vojáky, jenž se zúčastnili misí v zahraničí . Nejen ty, kteří se vrátili zpět domů, ale také ty, kteří ve službě přišli život.

Afghánistán, Somálsko, Mali, Irák nebo Izrael. Tam všude působí čeští vojáci na zahraničních misích. Během roku se jich vystřídá téměř devět set. Do zahraničí odjíždějí české jednotky už od roku 1991. 25 vojáků se od té doby nevrátilo domů. Zaslouženou úctu k jejich práci symbolizuje lavička, která stojí v centru Ludgeřovic, a vybízí k posezení i k zamyšlení. Tato je první na severní moravě. Celkem jich jsou v republice i v zahraničí čtyři desítky.

„Chceme podpořit naše kamarády a přátele, kteří jsou v armádě a sloužili v misích, aby cítili podporu i doma. Většina lidí si o nich myslí, že jsou žoldáci. My chceme změnit názor na armádu ze strany civilní, nejen vojenské.“ vysvětluje tuto iniciativu David Chobot, předseda Klubu vojenské historie a současnosti, diverzanti.

Lavičku zdobí pět vlčích máků – symbol válečných veteránů - které upomínají na události před třemi roky, kdy v Afghánitánu při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo 5 českých vojáků.

„Novodobí veteráni, kteří dělají svoji práci a plní úkoly, které mají, zabezpečují takto náš mír, si tu úctu zaslouží.“ konstatoval starosta obce Daniel Havlík (ČSSD).

Kaplan Kamil Vícha má za sebou tři vojenské mise, příští měsíc se vydá na další, do Mali. „ Nejtěžší je právě ta vzdálenost od blízkých. Vojáci vědí, že jsou 6 měsíců pryč a nemohou být na blízku své rodině v případě, že by jejich pomoc potřebovala. Protože jsou tam a tam mají svůj úkol.“

Lavička v Ludgeřovicích nebude jen formálním pietním místem. 11. listopadu, kdy se slaví Den válečných veteránů, zde proběhne malá vzpomínková akce. 
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 24.10. 6:26
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 24.10. 6:26
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 24.10. 6:26
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Alžběta Balejková
Opava
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu