Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Lavička veteránů stojí nově v Ludgeřovicích

Stejně jako ve více jak čtyřiceti místech v České republice a také v zahraničí stojí v Ludgeřovicích Lavička veteránů. Toto místo připomíná vojáky, jenž se zúčastnili misí v zahraničí . Nejen ty, kteří se vrátili zpět domů, ale také ty, kteří ve službě přišli život.

Afghánistán, Somálsko, Mali, Irák nebo Izrael. Tam všude působí čeští vojáci na zahraničních misích. Během roku se jich vystřídá téměř devět set. Do zahraničí odjíždějí české jednotky už od roku 1991. 25 vojáků se od té doby nevrátilo domů. Zaslouženou úctu k jejich práci symbolizuje lavička, která stojí v centru Ludgeřovic, a vybízí k posezení i k zamyšlení. Tato je první na severní moravě. Celkem jich jsou v republice i v zahraničí čtyři desítky.

„Chceme podpořit naše kamarády a přátele, kteří jsou v armádě a sloužili v misích, aby cítili podporu i doma. Většina lidí si o nich myslí, že jsou žoldáci. My chceme změnit názor na armádu ze strany civilní, nejen vojenské.“ vysvětluje tuto iniciativu David Chobot, předseda Klubu vojenské historie a současnosti, diverzanti.

Lavičku zdobí pět vlčích máků – symbol válečných veteránů - které upomínají na události před třemi roky, kdy v Afghánitánu při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo 5 českých vojáků.

„Novodobí veteráni, kteří dělají svoji práci a plní úkoly, které mají, zabezpečují takto náš mír, si tu úctu zaslouží.“ konstatoval starosta obce Daniel Havlík (ČSSD).

Kaplan Kamil Vícha má za sebou tři vojenské mise, příští měsíc se vydá na další, do Mali. „ Nejtěžší je právě ta vzdálenost od blízkých. Vojáci vědí, že jsou 6 měsíců pryč a nemohou být na blízku své rodině v případě, že by jejich pomoc potřebovala. Protože jsou tam a tam mají svůj úkol.“

Lavička v Ludgeřovicích nebude jen formálním pietním místem. 11. listopadu, kdy se slaví Den válečných veteránů, zde proběhne malá vzpomínková akce. 

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 26 000 do 31 000 Kč/měsíc

Detail