Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel sv. Mikuláše slaví 110 let

  • Ludgeřovice,

Slavnostní mší celebrovanou Františkem Lobkowiczem byl ukončen letošní jubilejní rok, kdy uplynulo 110 let od vysvěcení Kostela sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.

18. listopadu, přesně před 110 lety, byl v Ludgeřovicích vysvěcen zdejší novogotický kostel svatého Mikuláše. V  Iniciátorem stavby byl zdejší farář Bitta.

„ Bylo to složité. Tady platily pruské stavební předpisy. A dosáhnout toho, aby se taková stavba povolila, tak musel dokázat, že na to má.“ ohlíží se do historie pamětník a kronikář Ludgeřovic Alois Vjačka.

Také díky věřícím ze zdejších farností Markvartovice, Petřkovice, Koblov a Ludgeřovice se podařilo monumentální chrám pro 2000 věřících během roku postavit. Dnes je to kulturní památka.

"Výjimečný je zejména kvůli areálu, který tvoří fara s původními hospodářskými objekty. Vše je vystaveno z režných cihel." popisuje Petra Batkováz  Národního památkového ústavu v Ostravě.

Je to třetí kostel v Ludgeřovicích. Nejprve zde stál dřevěný, pak větší zděný a 1907 byl postaven současný novogotický kostel. Složili se na něj věřící z Koblova, Petřkovic, Ludgeřovic a Markvartovic. Dnes už farnost není tak velká. Ovšem klesá –li počet věřících na bohoslužbách, o to více kvete sdružování věřících lidí.

„ To není jen o té budově kostela, ale je to o prostoru, o životě společenství věřících, že to tady trvá 110 let.“ říká farář Václav Koloničný.

Oslavy 110. výročí vysvěcení Kostela sv. Mikuláše, které se prolínaly celým letošním rokem. V rámci nich byla např. otevřena obnovená farská cesta z Ludgeřovic do místní části Vrablovce.

Poslední akcí pořádanou v souvislosti s tímto jubileem byla slavnostní mše, kterou celebroval biskup ostravsko – opavské diecéze František Lobkowicz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy