Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ludgeřovicích opraví hasičárnu

Ludgeřovicští dobrovolní hasiči se dočkají rekonstrukce staré hasičárny. Budova je podmáčená a také prostorově už nevyhovuje moderním požadavkům záchranářů. Navíc tady hasiči nemají odpovídající zázemí.

Ještě v letošním roce začne oprava budovy hasičské zbrojnice. Ta byla postavena v roce 1981 v tzv. akci „Z“, tedy brigádníky, kteří zde pracovali zadarmo. Bez větších investic fungovala hasičárna až do r. 2004, kdy byla opravena fasáda. Jenže nedostatků má tato stavba mnohem víc.

“Šatna, kde máme zásahové oděvy, je nevytápěná. Chybí nám tady sociální prostory, WC a sprchy,” stěžuje si velitel JSDH Ludgeřovice Patrik Lange.

A to není vše: podmáčené zdi a věčný nedostatek prostor. V době před víc jak třemi desetiletími byly totiž požadavky na hasičskou zbrojnici zcela jiné než dnes.

“Jednak ta vozidla nebyla tak rozměrná – tomu odpovídají i garážová stání, která nejsou tak rozměrná. A tak dobrovolní hasiči nevyjížděli k událostem v takové míře, jako dnes,” přemýšlí Lange.

Přitom na dobrovolné hasiče jsou kladeny poměrně vysoké nároky: kromě toho, že vykonávají své občanské zaměstnání, musí být připraveni ve svém volním čase pomáhat lidem. Vyjet k zásahu musí nejdéle za deset minut.

„Vyjíždějí spolu s námi k požárům, dopravním nehodám, v poslední době také pomáhají při odstraňování popadaných stromů při vichřicích,“ komentuje spolupráci dobrovolných a profesionálních hasičů Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Už nyní je připravený projekt na přestavbu zbrojnice. Obec uvolní na opravy 11 mil korun. 4,5 mil korun se podařilo získat z dotací. V nové hasičárně bude moderní prostředí pro záchranáře se šatnou i odpočívárnou. Rozšíří se garáže a také se opraví sál v prvním patře.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy