Zájemci o výměnu starého kotle za ekologicky přijatelnější model mohou stále ještě žádat krajský úřad o dotaci. Z celkové částky 900 milionů korun jsou prozatím vyčerpány tři čtvrtiny. Zatímco v 1. výzvě využila příspěvku necelá padesátka žadatelů z Ludgeřovic, v aktuální druhé výzvě druhé jich uspělo už 78. Podle starosty obce většina domkařů topí ekologicky.
„Troufám si odhadnout že, zhruba stovka z 1320 nemovitostí, které máme v obci, topí tuhými palivy celou zimu," domnívá se Daniel Havlík (ČSSD), starosta Ludgeřovic.
Zájemci o výměnu starého kotle mohou podat žádost elektronicky a využít tak dotace na kvalitnější kotel. Příspěvek začíná na 75 % pořizovací ceny.
„Nejvyšší podpora je na tepelná čerpadla, na automatické kotle na biomasu a dále na kotle na dřevo s ručním přikládáním. Míra podpory je až 80%,“ dodává Jan Krkoška ( ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
K této částce může občan Ludgeřovic získat ještě 5% příspěvek obce. Stejně, jako v posledních dvou letech i nyní na něj obec ve svém rozpočtu vyčlenila 300 000 korun. Stačí předložit potřebné dokumenty.
„Je to samozřejmě smlouva o poskytnutí dotace, chceme vidět faktury, že ta dotace byla čerpána. Lidé nám donesou v podatatě to, co už přineslii na Moravskoslezský kraj,“ popisuje Havlík.
Peníze jsou pak žadatelům vypláceny neprodleně poté, co výše dotace posoudí obecní rada.