Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Nádoby na tříděný odpad stojí u každého domu

Ludgeřovice mají nový systém třídění odpadu: každý dům má k dispozici vlastní nádoby. Na podzim takto zkušebně odpad rozdělovali jen občané místní části Vrablovec. Od května tento způsob platí v celé obci.

Zelená popelnice na směsný komunální odpad, žlutá na plasty a modrá na papír teď stojí u každého domu v Ludgeřovicích. Zdejší občané rozdělují svůj odpad do svých nádob. Nikoli do společných kontejnerů, jak tomu bylo dříve. Ve zkušebním provozu si tento model nejprve na podzim vyzkoušeli obyvatelé 130 domů v místní částli Vrablovec. Teď takto třídí celá téměř pěti tisícová obec.

"Ten efekt od 1.10., kdy jsme zkusili pilotní projekt na Vrablovci, je jednoznačný:  Jednak se zvýšila třídivost o 20% papír plasty a jednak také je jsou také vytříděné komodity čistší," po pochvaluje si Daniel Havlík (ČSSD), starosta Ludgeřovic.

Lidé totiž do kontejnerů, které stály na veřejných místech, nerozdělovali odpad správně. Pak také byly nádoby stále přeplněné. Od roku 2024 pak nebude povoleno ukládat směsný komunální odpad na skládku. To je také důvod, proč začít třídit jinak.

"My máme snahu minimalizovat, ponižovat produkci toho komunálního odpadu, aby lidé více třídili. Takže budeme zajíšdět 1x za 14 do obce," upřesňuje Petr Chalupa, ved. provozovny komunální odpady, OZO Ostrava, které svoz odpadu zajišťuje.

Zatímco v r. 2016 odvezli popeláři z Ludgeřoic 1 123 tuny směsného odpadu, vloni to bylo o 30 tun méně. Lidé jsou rádi, že se jim třídění odpadu zjednoduší.

„My třídíme celou dobu, teď je to fajn, že je to poblíž," chválila si jedna z obyvatelek obce.

Obec musí každoročně zaplatit za svoz odpadů téměř 4 miliony korun. Každý občan se na něm podílí pětistovkou. Pokud budou lidé důsledně třídit a jednotlivé komodity pak bude možné odprodat, obec tak ušetří. 

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail