Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do vlastních popelnic lidé vytřídí více odpadu

Od jara obyvatelé Ludgeřovic třídí odpad novým způsobem: každý dům v obci má k dispozici své vlastní nádoby nejen na komunální odpad a také na plasty a papír. Četnost svozu si mohou lidé nastavit sami na odboru životního prostředí obecního úřadu.

Úředníci z odboru životního prostředí zaznamenali již desítky žádostí občanů, kteří požadovali buď větší objem nádob ke třídění, nebo častější svoz popelnic.

„Pokud se narodí dítě, někdo se odstěhuje, přistěhuje – ta produkce odpadu záleží na počtu osob, které v tom domě bydlí. Takže kdykoliv mohou napsat e-mail s požadavkem a my to všechno vyhodnotíme,“ říká  Jiří Olšák, vedoucí odboru výstavby, životního prostředí a údržby Obecního úřadu Ludgeřovice.

Třídění je teď pro lidi pohodlnějí. Nemusejí tak  docházet na tzv. kontejnerová hnízda s nádobami na tříděný odpad. Podle prvních odhadů se daří vyseparovat, především  plastů, až o čtvrtinu více, než dřív.  

"Ta produkce plastů v domácnostech je veliká.Mnozí zjistili,že nádoba 240 l s odvozem 1x za měsíc je nedostačující, tak jsme dávali tarif 1x za 14 dnů těch 240 litrů," dodává Olšák.

Svoz odpadu stojí Ludgeřovice 4 miliony korun ročně. Nyní to bude asi o něco více. Ovšem vedení obce počítá s tím, že kvalitně rozdělené komodity přinesou do obecní pokladny alespoň nějaké peníze z výkupu. Navíc, ukládání odpadu na skládku se bude za pár let omezovat.

„Nejdražší část opadu je směsný komunální odpad, který končí na skládce. A v nejbližších letech bude zdražovat. Od roku 2024 by se pak vůbec neměl ukládat na skládku,“ potvrzuje Petr Chalupa z ostravského OZO, které svoz odpadu v Ludgeřovicích zajišťuje.

Ve zkvalitňování třídění odpadu hodlá obec ještě pokračovat: rozdávat bude občanům kompostéry. Už dříve jich putovalo mezi lidi 800 a přibýt by měly další čtyři stovky. Nově pak také domácnosti získají popelnici na bio odpad, a to od příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy