100 let od konce I. světové války i vzpomínka na veterány

11. listopadu před 100 lety byla ukončena I. světová válka. Den podepsání příměří mezi Spojenci a Německem byl také vyhlášen Dnem válečných veteránů. Jejich památku uctili v Ludgeřovicích během krátkého pietního aktu.

Reklama

Hold všem padlým ve válkách a také těm, kteří se zbraní v ruce hájili nebo hájí nedotknutelnost demokracie vzdali účastníci krátkého pietního aktu u Lavičky válečných veteránů v Ludgeřovicích. Do klopy si připíchli symbol padlých vojáků – vlčí mák.

„Bojují za nás, za naši republiku, za naši demokracii a bojují za to, že se můžeme mít dobře.“ řekl v krátké promluvě náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Fotografie připomínaly také hrdinství čtyř českých vojáků, kteří letos padli během své mise v Afghánistánu. Před lety tam sloužil také Zdeněk Uher z 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava . Jeho jednotka se naštěstí vrátila v pořádku domů, bez ztráty jediného muže.:

„Svým způsobem jsou to vaši kamarádi, jste tam kolegové,jste vedle sebe 24 hodin denně, de facto pořád… svým způsobem to s vámi zamává."  

Vystavená vojenská technika pak připomínala vývoj od první světové války až do současnosti. Tu reprezentoval prototyp samohybné houfnice DNA M2, který vychází ze vzoru z r. 1977.

„Ten koncept je stejný je založená na podvozku tatry 8x8, který vyniká průchodností terénem,“ říká zástupce výrobce  Jan Krátký z Excalibur Army.


Lidé si mohli prohlédnout také obojživelný džíp, obrněné vozidlo z I. světové války, polní nemocnici nebo tank československé tankové brigády č. 534, který zažil II. světovou válku.

"Toto číslo se účastnilo také bojů o Ostravu a posádka se pak vydala na cestu do Prahy, kde se konala u příležitosti konce války vojenská přehlídka," zabrousil do historie Ivan Kurečka, který se o tank stará

K vidění bylo také vybavení současné armády a zájemci si mohli zastřílet ze airsoftových zbraní.
290 kilometrů

Dnes 19:00 - 7:44
Opava, Slezské divadlo, Opava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

29.03. 19:00 - 22.03. 7:44
Opava, Bolatice – Kostel sv. Stanislava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

30.03. 19:00 - 22.03. 7:44
Opava, Ostrava – Kostel sv. Václava

OSTRAVSKÉ STAVBY a.s.
Opava
od 21 000 Kč

Detail

REMANTE GROUP s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu