100 let od konce I. světové války i vzpomínka na veterány

11. listopadu před 100 lety byla ukončena I. světová válka. Den podepsání příměří mezi Spojenci a Německem byl také vyhlášen Dnem válečných veteránů. Jejich památku uctili v Ludgeřovicích během krátkého pietního aktu.

Reklama

Hold všem padlým ve válkách a také těm, kteří se zbraní v ruce hájili nebo hájí nedotknutelnost demokracie vzdali účastníci krátkého pietního aktu u Lavičky válečných veteránů v Ludgeřovicích. Do klopy si připíchli symbol padlých vojáků – vlčí mák.

„Bojují za nás, za naši republiku, za naši demokracii a bojují za to, že se můžeme mít dobře.“ řekl v krátké promluvě náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Fotografie připomínaly také hrdinství čtyř českých vojáků, kteří letos padli během své mise v Afghánistánu. Před lety tam sloužil také Zdeněk Uher z 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava . Jeho jednotka se naštěstí vrátila v pořádku domů, bez ztráty jediného muže.:

„Svým způsobem jsou to vaši kamarádi, jste tam kolegové,jste vedle sebe 24 hodin denně, de facto pořád… svým způsobem to s vámi zamává."  

Vystavená vojenská technika pak připomínala vývoj od první světové války až do současnosti. Tu reprezentoval prototyp samohybné houfnice DNA M2, který vychází ze vzoru z r. 1977.

„Ten koncept je stejný je založená na podvozku tatry 8x8, který vyniká průchodností terénem,“ říká zástupce výrobce  Jan Krátký z Excalibur Army.


Lidé si mohli prohlédnout také obojživelný džíp, obrněné vozidlo z I. světové války, polní nemocnici nebo tank československé tankové brigády č. 534, který zažil II. světovou válku.

"Toto číslo se účastnilo také bojů o Ostravu a posádka se pak vydala na cestu do Prahy, kde se konala u příležitosti konce války vojenská přehlídka," zabrousil do historie Ivan Kurečka, který se o tank stará

K vidění bylo také vybavení současné armády a zájemci si mohli zastřílet ze airsoftových zbraní.
Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 21.05. 17:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.05. 17:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.05. 17:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

MSA, a.s.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

AZPEK, s.r.o.
Opava
od 16 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu