Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

100 let od konce I. světové války i vzpomínka na veterány

  • Ludgeřovice,

11. listopadu před 100 lety byla ukončena I. světová válka. Den podepsání příměří mezi Spojenci a Německem byl také vyhlášen Dnem válečných veteránů. Jejich památku uctili v Ludgeřovicích během krátkého pietního aktu.

Hold všem padlým ve válkách a také těm, kteří se zbraní v ruce hájili nebo hájí nedotknutelnost demokracie vzdali účastníci krátkého pietního aktu u Lavičky válečných veteránů v Ludgeřovicích. Do klopy si připíchli symbol padlých vojáků – vlčí mák.

„Bojují za nás, za naši republiku, za naši demokracii a bojují za to, že se můžeme mít dobře.“ řekl v krátké promluvě náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Fotografie připomínaly také hrdinství čtyř českých vojáků, kteří letos padli během své mise v Afghánistánu. Před lety tam sloužil také Zdeněk Uher z 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava . Jeho jednotka se naštěstí vrátila v pořádku domů, bez ztráty jediného muže.:

„Svým způsobem jsou to vaši kamarádi, jste tam kolegové,jste vedle sebe 24 hodin denně, de facto pořád… svým způsobem to s vámi zamává."  

Vystavená vojenská technika pak připomínala vývoj od první světové války až do současnosti. Tu reprezentoval prototyp samohybné houfnice DNA M2, který vychází ze vzoru z r. 1977.

„Ten koncept je stejný je založená na podvozku tatry 8x8, který vyniká průchodností terénem,“ říká zástupce výrobce  Jan Krátký z Excalibur Army.


Lidé si mohli prohlédnout také obojživelný džíp, obrněné vozidlo z I. světové války, polní nemocnici nebo tank československé tankové brigády č. 534, který zažil II. světovou válku.

"Toto číslo se účastnilo také bojů o Ostravu a posádka se pak vydala na cestu do Prahy, kde se konala u příležitosti konce války vojenská přehlídka," zabrousil do historie Ivan Kurečka, který se o tank stará

K vidění bylo také vybavení současné armády a zájemci si mohli zastřílet ze airsoftových zbraní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy