Žáci devátých tříd ludgeřovické základní školy si poslechli přednášku o právní odpovědnosti. Získání občanského průkazu z nich totiž dělá odpovědné za to, co způsobí.
„Jsou to žáci, kteří už dosahují hranice 15 let. Začínají být trestně zodpovědní. Tak jim chceme připomenout pravidla, říká školní metodička prevence Veronika Seidlová.
Před tabulí se střídali příslušníci městské i státní policie, aby vysvětlili, jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem. Upozornili na jednání, kterými mohou mladiství zákon překročit. Teorii prokládali příběhy, se kterými se setkali během své služby.
„V praxi se nejčastěji u mladistvých setkáváme s alkoholismem, toxikomanií - ta je teď na vzestupu, dále jsou to krádeže a ublížení na zdraví, popsal Tomáš, Hurina z Policie ČR Hlučín. A také připomenul také, jaké typy trestů může soud za nezákonné jednání uložit a jaké důsledky to s sebou nese.
„Děti se snažím upozornit na to, že si mohou zkazit celý život. To, co udělají se podepíše na zbytku jejich života, a nestojí za to, aby si pak zavřeli dveře na lepší pracovní pozici nebo lepší život,“ říká kolega strážník hlučínské městské policie Lumír Prejda.
Žáci se totiž po prázdninách rozprchnou na střední školy. Tímto dostanou více volnosti, než tomu bylo ve škole základní. To ale znamená také větší zodpovědnost za své jednání. Hodinová přednáška jim osvětlila alespoň to základní.
ZŠ
Ludgeřovice
spolupracuje se strážníky i policisty po celý rok. Muži
v uniformě se setkávají s dětmi nad nejrůznějším
tématy, jako je třeba bezpečnost na silnici, šikana, drogy a
návykové látky.