Při opravě márnice našli dělníci staré mince

Mince z první poloviny 20. století objevili dělníci při rekonstrukci márnice na ludgeřovickém hřbitově. Když kopali kanalizaci, narazili na německé feniky, prvorepublikové haléře nebo drobné vydané ve Slovenském štátě. Peníze nemají žádnou cenu, každopádně jde o pozoruhodný nález: na jenom místě byly tisíce mincí.


„Mince jsme našli vedle márnice, kde se dělá nový výkop pro sociální zařízení. A v tom výkopu pod podlahou byly tisíce mincí,“ řekl k nálezu farář Václav Koloničný.

Zřejmě se jedná o peníze, které ministranti vybírali na bohoslužbách od věřících. Některé z nich byly dokonce připraveny v ruličkách pro odevzdání do banky.

„Spíš se jedná o mince, které po konci II. světové války už neplatily a byly zde při nějaké rekonstrukci zaneseny a použity jako doplňkový materiál v zásypu,“ domnívá se historik Slezského zemského muzea Ondřej Kolář.

V hlíně leželo na 25 kilogramů zinkových, mosazných a hliníkových mincí. Které ale nyní nemají téměř žádnou hodnotu. A neměly ji ani v době, kdy se s nimi oficiálně platilo. Během okupace totiž velice rychle rostly ceny a inflace byla  vysoká. Vlivem nepříznivých podmínek peníze oxidovaly. Ovšem nadšení nálezci se pár z nich hned pokusili vyčistit

„Teď zkusíme, zda půjdou mince vyčistit. Vzhledem k tomu, že jsme jich našli nějakých 5-6 000, chvilku to potrvá,“ usmívá se starosta Ludgeřovic Daniel Havlík (ČSSD).

Část peněz si ponechá ve svých sbírkách Muzeum Hlučínska. Ostatní by obec Ludgeřovice ráda využila jako pamětní mince.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 20.10. 11:19
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 20.10. 11:19
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 20.10. 11:19
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Alžběta Balejková
Opava
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu