Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava Kostela sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

  • Ludgeřovice,

Vstup do ludgeřovického Kostela sv. Mikuláše halí lešení. Po rekonstrukci střechy a věže teď pokračují dělníci v opravách režného zdiva na čelní straně kostela.

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích oslavil vloni 110 let od vysvěcení. Tato stavba vznikla po vzoru chrámu, který stál tenkrát v polské Vroclavi, a nahradila malý kostelík. Ten totiž přestal stačit vzrůstajícímu počtu věřících ve zdejší farnosti. Nyní halí průčelí této historické stavby lešení.

Běžné zvětrávání spár způsobovalo, že vypadávaly ozdobné cihly a z té výšky to bylo nebezpečné,“ vysvětluje farář Václav Koloničný důvody opravy kostela.

Po rekonstrukci střechy a věže v minulých letech pokračují dělníci nyní v opravách režného zdiva na čelní straně kostela.

„Strany, které jsou severní jsou mnohem více poškozené, než ty v závětří. Ty netrpí tak moc,“ doplňuje stavební technik Zdeněk Kozák.

Je to mravenčí práce: dělníci totiž musí postupně jednotlivé spáry v režném zdivu, zbavit původní výplně, aby sem mohli nanést novou. Používají k tomu uhlovou brusku.

„Potom budeme postupovat tak, že tlakovou vodou se celá fasáda očistí, prach se odstraní a následně znovu zaspárujeme,“ dodává Kozák.

Poté se dělníci pustí také do oprav krycích hlavic přilehlých sloupů.

Na veškeré práce dohlíží pracovníci památkového ústavu, protože Kostel sv. Mikuláše postavený v novogotickém stylu, je národní památkou.

Trpělivostí se musí obrnit nejen věřící, kteří do kostela přicházejí na pravidelné bohoslužby, ale také novomanželé, kterým lešení u vstupu kazí svatební snímky.

Nicméně opravy za víc jak milion korun budou hotové na konci srpna.
SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

POWERTRANS s.r.o. - provozovna
Opava
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků