Reklama

Oprava Kostela sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Vstup do ludgeřovického Kostela sv. Mikuláše halí lešení. Po rekonstrukci střechy a věže teď pokračují dělníci v opravách režného zdiva na čelní straně kostela.

Stáhnout video
Reklama

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích oslavil vloni 110 let od vysvěcení. Tato stavba vznikla po vzoru chrámu, který stál tenkrát v polské Vroclavi, a nahradila malý kostelík. Ten totiž přestal stačit vzrůstajícímu počtu věřících ve zdejší farnosti. Nyní halí průčelí této historické stavby lešení.

Běžné zvětrávání spár způsobovalo, že vypadávaly ozdobné cihly a z té výšky to bylo nebezpečné,“ vysvětluje farář Václav Koloničný důvody opravy kostela.

Po rekonstrukci střechy a věže v minulých letech pokračují dělníci nyní v opravách režného zdiva na čelní straně kostela.

„Strany, které jsou severní jsou mnohem více poškozené, než ty v závětří. Ty netrpí tak moc,“ doplňuje stavební technik Zdeněk Kozák.

Je to mravenčí práce: dělníci totiž musí postupně jednotlivé spáry v režném zdivu, zbavit původní výplně, aby sem mohli nanést novou. Používají k tomu uhlovou brusku.

„Potom budeme postupovat tak, že tlakovou vodou se celá fasáda očistí, prach se odstraní a následně znovu zaspárujeme,“ dodává Kozák.

Poté se dělníci pustí také do oprav krycích hlavic přilehlých sloupů.

Na veškeré práce dohlíží pracovníci památkového ústavu, protože Kostel sv. Mikuláše postavený v novogotickém stylu, je národní památkou.

Trpělivostí se musí obrnit nejen věřící, kteří do kostela přicházejí na pravidelné bohoslužby, ale také novomanželé, kterým lešení u vstupu kazí svatební snímky.

Nicméně opravy za víc jak milion korun budou hotové na konci srpna.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.08. 6:49
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.08. 6:49
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu