Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ciferníky museli instalovat horolezci. Ludgeřovický Kostel sv. Mikuláše má nové hodiny

Nové hodiny teď odměřují čas obyvatelům Ludgeřovic ze zdejšího Kostela sv. Mikuláše. Na 75 metrů vysokou věž museli metr a půl velké ciferníky umístit s pomocí lan horolezci.

Ludgeřovický Kostel sv. Mikuláše poctil svou návštěvou každý týden hodinář Alfréd Ostárek. Po 53 let stoupal po dvou stovkách schodů k hodinám ve věži, aby seřídil čas a namazal důmyslný systém ozubených koleček, které více než půl století trpělivě posouvaly ručičky věžních hodin a odbíjely čas.

„Pravidelně jsem sem chodil kontrolovat, zda tam není nějaká vada. Případně, když byla nějaká diference, tak jsem to opravil,“ vzpomíná hodinář na své víc jak půl století trvající angažmá.

Jeho práci teď nahradí malá krabička. Díky radiově řízenému signálu bude nyní přesný čas seřizovaný automaticky. Zobrazovat jej teď budou  4 nové ciferníky, které na 75 metrů vysokou kostelní věž museli dopravit horolezci. „S veškerou přípravou a prací jeden ciferník umístíme na věž asi za 30 minut,“ volal na nás Jiří Kroupa, který se na laně spustil z věže.

Původní ciferníky s průměrem 155 cm a váhou 20 kilogramů teď nahradily nové zhruba s poloviční váhou a větší odolností k UV záření i povětrnostním podmínkám.

„Ten materiál je kompozit dvou hliníkových plechů 0,6 mm a  mezi nimi nylonová hmota,“ popsal jejich výrobce Jan Tralich.

Původní ciferníky hodin  byly v kombinaci černé a zlaté barvy. Na kostelní věž byly osazeny v roce 1966. „My jsme po poradě s památkáři vybrali znovu tuto variantu. Jsou zde pozlacená římská čísla a ručičky. Podklad je černý," vysvětluje farář.

Kostel Sv. Mikuláše byl vysvěcen v roce 1907. Stavba z režného zdiva, která je dnes kulturní památkou, vznikla po vzoru chrámu z polské Wroclavi a nahradila malý kostelík. Ten totiž přestal stačit vzrůstajícímu počtu věřících ve zdejší farnosti.
A.G.J. - chráněná dílna s.r.o.-Pracoviště Železniční stanice Hlučín
Hlučín
od 95 Kč/hod.

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - pracoviště Opava
Opava
od 200 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků