Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čip umělé DNA na desítkách kol, strážníci v Ludgeřovicích pokračují v jejich značení

Městská policie Hlučín během čtyř let označila v Ludgeřovicích 150 kol, koloběžek, invalidních vozíků i jiných dopravních prostředků čipem syntetické DNA.

Speciální značení slouží policistům a strážníkům. Zobrazí se s pomocí čtečky. Díky tomu jsou označené dopravní prostředky zaneseny do databáze. V případě krádeže a následného nalezení, pak policisté vědí, komu tato věc patří.

„Značíme zhruba na osmi až deseti místech. Značíme syntetickou DNA, která má každá svůj kód. A díky tomuto jedinečnému kódu společně s popisem kola tvoří celek, který zapíšeme do databáze,“ vysvětluje strážník Lumír Prejda.

V registru jsou také informace o majiteli dopravního prostředku, jeho výrobní číslo a fotografie. Tato databáze je pak k dispozici policistům i strážníkům z celé republiky.

Jednou až dvakrát do roka značí hlučínští strážníci kola spolu s ostatními dopravní prostředky u obecního úřadu v Ludgeřovicích. V některý případech ale dojedou i do domácností.

„Domluvili jsme se se sousedy a s rodinou, že se ta kola necháme označit. A tak městská policie přijela přímo k nám, před dům,“ kvituje Jana Plaskurová, která žije ve Vrablovci, místní části Ludgeřovic.

Nutné je ale zdůraznit, že tyto jednostopé dopravní prostředky mikrotečka před krádeží neochrání. Strážníci připomínají, aby je lidé měli pod kontrolou. Pomoci může bytelný zámek nebo také alarm.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy