Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Mezinárodní varhanní soutěž P. Ebena

  • Opava,

V Opavě skončil 19. ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. V náročné tříkolové soutěži nejlépe uspěla Jemima Stephenson z Velké Britanie. V interpretační soutěži zvítězil Polák Daniel Strządała .

Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena je spojená s Opavou od r. 1978. Co dva roky zde mohou mladí umělci poměřit své síly v náročné tříkolové soutěži, kdy varhaníci koncertují pokaždé na jiném nástroji.

„Vůbec byl záměr u této soutěže poskytnout možnost soutěži těm, kteří teprve studují. Mladí lidé mají možnost porovnat se mezi sebou ještě než se stanou výkonnými umělci.“  říká Petr Rajnoha,organizátor soutěže a ředitel Církevní konzervatoře Opava.

Letos v interpretační soutěži zahrálo 24 varhaníků, v improvizaci jich soutěžilo 12. Nejčastěji z České republiky, Slovenska a Polska. Opavské varhany si ovšem vyzkoušeli třeba také soutěžící z Koreje či Ázerbájdžánu.

„Jsem rád, že soutěž drží tradici, že máme renomovanou porotu a že je o soutěž stále zájem,"  chválí si Petr Rotrekl, hlavní organizátor soutěže.

V posledním kole soutěže byla povinná kompozice významného českého hudebního skladatele Petra Ebena, kterému je soutěž zasvěcená.

„Bodujeme technickou náročnost, muzikálnost a věrnost notové partituře. A také celkovou osobnost soutěžících, vysvětlila Bernadetta Šuňavská, členka poroty.

Vítězem letošního ročníku se v interpretační soutěži stal Jemima Stephenson z Velké Britanie, který byl zároveň  nejlepším interpretem skladby Petra Ebena, po kterém soutěž nese jméno. V interpretační soutěži zvítězil Polák Daniel Strządała.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků